Ziraat Bankası Vefalı Hesap Nedir?

Ziraat bankası, kendi bankasına vefalı olan müşterilerine özel, Vefalı Hesap hizmeti sunarak müşterilerini ne kadar çok düşündüklerini bir kez daha göstermiştir. Ziraat bankası vefalı hesap, vadeli mevduat hesabı olmakta ve belirli faiz oranları ile yatırılan paraların faizler ile artmasını sağlamakta, istenildiği zaman ise çekme fırsatı sunan bir sistemdir.

Ziraat Bankası Vefalı Döviz Hesabı Nedir?

Ziraat bankası vefalı döviz hesabı da aynı şekilde vefalı Türk Lirası hesabı gibi vadeli mevduat hesabıdır. Ziraat bankasına vefalı olan ve olacak müşterilerine özel olarak bu hizmeti sunan Ziraat bankası, 92 gün 8 dönem, 181 gün 4 dönem ve 366 gün 2 dönem şeklinde vefalı döviz vadeli mevduat hesabı açılabilmektedir. Faiz oranları ise seçilen vade gününe göre değişirken en az 5.000 $ ya da €, en fazla ise 250.000 $ ya da € şeklinde yatırım yapılarak açılabilmektedir.

Ziraat Bankası Vefalı Faiz Oranları Nelerdir?

Ziraat bankası vefalı faiz oranları Türk Lirası ve Döviz hesabı olarak 2 farklı kategoride toplam 6 farklı faiz oranları sunmaktadır. Bunun yanı sıra yatırılan faiz oranlarınızı bilmek için yatırım yaparken bankanız ile görüşebilirsiniz. Türk Lirası için faiz oranları vade gününe göre şu şekildedir.

  • 32 gün vadeli için %13,50 faiz oranı,
  • 92 gün vadeli için %13,75 faiz oranı,
  • 181 gün vadeli için %12,75 vefalı faiz oranı belirlenmektedir.

Vefalı döviz oranına bakalım.

  • 92 gün vadeli için %2,25 Dolar için, %1,10 Euro için faiz oranı,
  • 181 gün vadeli döviz %2,35 Dolar için, %1,10 Euro için faiz oranı,
  • 366 gün vadeli döviz oranları da aynı şekildedir.

Ziraat Bankası Vefalı Hesap Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vadeli mevduat hesaplamaları müşterinin bankaya koyduğu para ne kadar bankada kaldıysa o gün kadar esas alınır ve hesaplanır. Genellikle bankalarda mevduat hesapları en az 30 ve 31 gün olurken, 3 aylık vadeli mevduat dönemi ise 91 ve 92 gün olabilmektedir. Para hesapta ne kadar kalırsa o gün kadar faiz oranı eklenerek para artışı sağlanmaktadır. Örnek bir hesaplama ile vefalı hesap hesaplamayı da öğrenmiş olalım.

5.000 TL ile 32 günlük vefalı hesap açtığınızı varsayalım. 5.000×13,5(faiz oranı)x32(gün sayısı)/36500 = 59,17 TL şeklinde faiz oranı ancak stopajsız şekildedir. Bunun stopajı alınınca 50 TL civarında olurken 5.000 TL faiz oranı ile beraber 5.050 TL civarında vefalı hesabın faiz oranı ile artış göstermektedir.(1)

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.