Ziraat Bankası Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi borcu yapılandırma nedir? Kimler kredi borcunu yapılandırabilir? Hangi ürünlere ait borçlar yeniden yapılandırılabilir? Ziraat Bankası kredi borcu işlemi nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırma Ne Demek?

Ödeme güçlüğü çeken bireysel kredi kullanımı yapmış banka müşterilerinin imdadına kredi borcu yapılandırma yetişebilir. Bireysel banka müşterilerinin kullandıkları kredili ürünlerin ödemesi esnasında meydana gelen ya da gelebilecek sıkıntıların ortadan kaldırılması amacıyla, bireysel kredi müşterisinin gelir durumu, ödeme olanakları imkanları gibi kriterleri doğrultusunda, mevcut kredi borcunun yeni bir ödeme planı dahilinde gerekirse vade uzatımı ile borcun ödenmesinin yeniden şekillendirilmesine yeniden yapılandırma denilmektedir.

Kredi Borcu Yapılandırma Gerekli midir?

Bireysel Kredi veya kredi kartı borcunuzu ödemede güçlük çekiyorsanız, gelir durumunuz değiştiyse, işinizi kaybettiyseniz, yeniden yapılandırma gerekli hatta sizin için zaruri olabilir.

 • – Findeks Kredi Notu’nuzun düşmesi,
 • – Kredi sicilinizin bozulması,
 • – Kara listeye düşmeniz,
 • – Bankanızın takip başlatması,
 • – Bankanın icra göndermesi
 • – Kredi çekmek istediğinizde sıkıntı yaşamanız,

gibi olumsuzluklarla karşılaşmak istemiyorsanız, kredi yapılandırmasına gitmeniz gerekir.
Yukarı bahsettiğimiz konularla ilgili detaylı bilgilere ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ödeme gücünüzün artması da yapılandırmaya giderek, kredi borcunuzun vadesinin kısalmasına ve ödeyeceğinizin faizin bir kısmından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Hangi Ürünlerde Kredi Borcu Yapılandırma Yapılır?

 • – Kullanmış olduğunuz tüm tüketici kredi türündeki bireysel kredi ürünleri,
 • – Taşıt kredisi ürünleri,
 • – Konut kredisi ürünleri,
 • – Kredi kartı borcu,
 • – Kredili mevduat hesabı borcu,

yeniden yapılandırılabilir.

Ziraat Bankası Kredi Borcu Yapılandırmasından Kimler Faydalanabilir?

Ziraat bankasından kredili bir ürün kullandınız ve ödemede güçlük yaşıyorsanız, kredi kartının minimum ödeme tutarını da karşılayamıyorsanız, aşağıdaki şartları sağlayarak Ziraat Bankasından çekmiş olduğunu kredinizi veya kredili ürününüzü yeniden yapılandırabilirsiniz.

 • Düzenli ve sabit bir geliri olduğunu, hasat geliri, ev, arsa gibi menkul ve gayrimenkullerin satışından gelir elde edeceğini, dönemsel geliri olduğunu veya buna benzer bir gelirinin olduğunu veya olacağını belgeleyenler,
 • Banka takibinde ya da yasal takipte kendinin veya eşinin borcu olmadan yapılandırılmış kredisi bulunanlar,
 • Kendisi veya eşi başka bankalar tarafından yasal takibe sokulmuş olsa bile;
 • Maaş ödemesi Ziraat Bankası tarafından yapılanların, yeniden yapılandırılan kredi taksit toplamı, ödenen maaş tutarı kadar olanlar,
 • Yeniden yapılandırılan kredi borcunun ilk taksitini peşin ödemeyi kabul edenler,
 • Kendisi veya eşi hakkında devam eden bir haciz kaydı bulunmayanlar,

Ziraat Bankası tarafından yeniden kredi yapılandırması kapsamında değerlendirmeye alınırlar.

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi borcu yapılandırması yeni bir kredi kullanımı olmadığı için ilk başvuruda istenen belgelerin çoğu istenmez. Sicil notunuz ve kredi notunuz hakkındaki araştırma zaten banka tarafından yapılır. Sadece ilk maddede belirtildiği gibi bir gelir belgesi istenebilir.

Gelir belgenizi elde ettikten sonra kredinizi kullandığınız Ziraat Bankası Şubesi’ne giderek, bireysel müşteri temsilcinize kredi yapılandırması yapmak istediğinizi söylerseniz, size farklı alternatifler sunacaktır.

Bugün Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma Yapsanız Oranlar Ne Kadar?

Ziraat Bankası tarafından size sunulan oranlar ile yeniden yapılandırma yoluna gidebilirsiniz.

 • Bireysel Tüketici Kredisi
  Faiz Oranı : 1,63
  Vade : Azami 48 ay
  Tahsis Ücreti ve Hayat Sigortası Ücreti: Alınmaktadır
 • Taşıt Kredisi
  0 Km veya 5 yaşa kadar olan araçlar için kullanılabilir.
  Faiz Oranı: 1,65
  Vade: Azami 48 ay
  Tahsis Ücreti ve Hayat Sigortası Ücreti: Alınmaktadır
 • Konut Kredisi
  Faiz Oranı: 1,38 -1,48 – 1,58 (Kredi tutarı arttıkça oran artmaktadır.)
  Vade: Azami 120 ay
  Tahsis Ücreti ve Hayat Sigortası Ücreti: Alınmaktadır
  Konutun değerinin %80’ine kadar kredi kullanılabilir.
Birleştirilen İhtiyaç Kredisi

Birleştirilen İhtiyaç Kredisi

Ekleme: 9 Ocak 2019 tarihi itibariyle, Ziraat Bankasının kredi yapılandırma için belirlediği faiz oranları ve şartlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni yapılan yasal düzenleme ile Ziraat Bankası; özellikle kredi kartı borçluları için rahatlatıcı çözümler sunuyor. Yeni düzenleme ile birlikte, vatandaşların kredi borçları, takibe girmekten kurtulabilir.

Daha önce de yapılandırma için çeşitli bankalar, düşük faizler ve yüksek vadelerle imkan sunmuşlardı. Fakat ekonomide yaşanan durgunluk ve belirsizlik nedeniyle, şu an itibariyle sadece Ziraat Bankası bu uygulamaya imza atmış durumda.

Farklı bankalardan farklı faizlerle kredi kullanmak yerine, sadece Ziraat Bankasından kredi kullanarak, diğer bankalara olan borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Birleştirilen İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankasının yapılandırmayla ilgili yaptığı bu adıma, “birleştirilen ihtiyaç kredisi” ismi verildi. Diğer bankaların yaklaşık %2.25 faiz oranıyla kredi sağlaması, vatandaşları Ziraat Bankasına yönlendirmiş durumda.

Birleştirilen İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Yapılandırma ile aşağıda gördüğünüz gibi, 2 farklı faiz ve vade oranı karşınıza çıkıyor.

 • 24 aya kadar % 1,10 faiz
 • 60 aya kadar % 1,20 faiz

Yani; çekeceğiniz tutarı 24 ayda ödemek isterseniz, aylık % 1,10 faiz oranı ile hesaplama yapılacak. Eğer 60 ayda ödemek istiyorsanız, aylık % 1,20 faiz oranı ile hesaplama yapılacak.

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle; nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü, Birleştirilen İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak, uygun vade seçenekleri ile birlikte, kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir.

Birleştirilen İhtiyaç Kredisine nasıl başvuru yapılır?

Yapılandırmadan faydalanmak isteyen kişilerin yapması gereken tek şey, kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek, “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” hizmetinden faydalanmak istediklerini söylemektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz