Ziraat Bankası ATM Kartımı Yuttu

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası kuşkusuz ülkemizdeki en büyük bankalar arasında başta geliyor. Zira hem kamu bankası olmasından hem de özellikle emeklilere hitap etmesinden dolayı da ülkemizin hemen hemen her caddesinde ATM’si bulunuyor. Şu anda ülkemizde en çok şube ve ATM’ye sahip olan banka olarak öne çıkan Ziraat Bankası’nın her mahallede mutlaka bir tane ATM’si var. Günümüz teknoloji çağı olduğu için de bu gayet normal gözükebilir. Zira ATM’ler sayesinde banka müşterilerinin birçok bankacılık işleri de kolayca halledilebiliyor. Ama her teknolojinin getirdiği gibi ATM’lerin de getirdiği bazı olumsuz durumlar mevcut. Bunlardan en önemlisi ise yanlış işlem yapıldığında müşterinin kartını yutması.

Ziraat Bankası ATM Kartı Neden Yutar?

ATM’ler birçok sebepten dolayı yazılımlarından dolayı kartınızı yutabilir fakat bunun en büyük nedeni güvenliktir. Zira her bankanın ATM yazılımlarına yerleştirdiği bazı önemli güvenlik protokolleri mevcuttur. Peki bunlar nelerdir? Kart şifrenizi üst üste 3 kere yanlış girince ATM kartınızın başkası tarafından zorlandığını zannederek yutar. Bunu engellemek için şayet şifrenizi 2 kere yanlış girerseniz 3.’üyü denemeden bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yardım almanız gerekiyor. Güvenlik sebebinin yanında şayet kartınızın son kullanma tarihi geçti ise de bazı ATM’ler kartı yutarak size müşteri hizmetleriyle görüşerek yeni kart istemeye yönlendirebiliyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için kartınızın son kullanma tarihi geçmeden bankadan kartı yenilemeniz gerekmekte. ATM’lerin bir diğer en büyük kart yutma nedeni ise kartınızın manyetik çipinde zarar meydana gelmesi. ATM’ler kartın üzerinde yer alan çiplerde kayıtlı kodları okuyarak işlem yaptıkları için şayet kartınızın çipi zarar gördü ise ATM bu kodları okuyamadığı için güvenlikten dolayı kartınızı yutacaktır. Sizden kaynaklanan kart yutma problemlerinin bir diğeri ise hesabınıza konulmuş blokelerdir. Yani açıklamak gerekirse eğer kartınızın bağlı olduğu hesaba banka tarafından veya mahkeme emriyle borçlu olduğunuz diğer kurumlar el koydurarak bloke ettilerse ATM’ler bazı durumlarda kartınızı geri vermiyorlar.

Peki yukarıda belirttiğimiz bizden kaynaklı durumlar dışında da ATM’ler kartı yutabiliyor mu? Tabii ki. ATM’ler bazı özel durumlarda sizden kaynaklanmayan sebeplerden ötürü de kartınızı yutabiliyorlar. Şayet siz işlem yapıyor iken işlem yaptığınız ATM’nin güç aldığı jeneratörde kesinti olursa ATM direkt kapanacağı için kartınızı yutacak ve geri açıldığında da geri vermeyecektir. Tabii ki sadece elektrik kesintisi değil, ATM’de kaynaklanan kapanma veya baştan başlatma problemden dolayı da kartınız içeride kalacaktır. Veya en basit yazılımsal bir sorundan dolayı bile ATM’ler kartı yutarak güvenlik sebebiyle bir nevi kendisine korumaya almaya programlıdırlar.

Ziraat Bankası ATM Kartımızı Yutunca Ne yapmamız Gerekiyor?

Yapmamız gerekenlerin en başında tabii ki sakin olmamız geliyor. Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman önce sakinliğimizi korumalı ve şayet Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası şubesi ATM’sinden işlem yapıyorsanız sorununuzu şubeye girerek bildirmelisiniz. Şubedeki banka çalışanları size yardımcı olacak ve kartınızı bazı güvelik sorularından sonra geri vereceklerdir. Ama peki ya şubeye yakın değilsek? Bunun da çözümü gayet basit. Kartınızın başkalarının eline geçmemesi ve diğer müşterilerinin de mağdur olmaması adına ATM’nin başından ayrılmadan 444 00 007 hatlı numaradan Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aramalı ve sorununuzu bildirmelisiniz. Bankanın müşteri temsilcisi gereken işlemleri başlatacak, kartınızı sistem üzerinden kullanıma kapattıktan sonra da size gereken bilgiyi verecektir. Lakin maalesef eski kartınızı tekrar kullanamayacaksınız. Müşteri temsilcisi eski kartınızı iptal edeceği için bankadan tarafınıza yeni kart gönderilecektir. Bunun da detaylı bilgisini müşteri temsilcisi size aktaracaktır.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.