Yeni ile Eski Altın Arasındaki Fark Nedir?

Yatırım veya düğün takısı amaçlı çok fazla tercih edilen kulplu altınlardaki en büyük problem tartışmasız çeyrek, yarım ve tam altında yaşanmaktadır. Bu altınların üzerinde tarih olması, kuyumcuları ve altın alımını gerçekleştiren kişileri zor duruma düşürebiliyor.

Altının üzerindeki tarih, o altının üretim yılını belirtmektedir. Burada önemli olarak bilinmesi gereken bilgi, altının üzerinde yazan tarih, altının fiyatını kesinlikle etkilememektedir. Bozdurma esnasında kuyumcular üzerindeki tarihe bakmaz. Çeyrek altının gram ağırlığı bellidir ve bozdurma fiyatı bu gram üzerinden o anki hurda alış fiyatı ile çarpılarak hesap edilir. Tarihinin yeni olması ek bir avantaj kazandırmıyor.

Burada fikir ayrılıklarının çıkma sebebi, siz kuyumcudan bulunduğunuz yılın altınını almak istediğinizde ödediğiniz fazla tutar ve fiyat farkı. Kuyumcular, son yılın altınını ilk elden temin ettiklerinde damga vergisi ödemektedirler. Bu nedenle maliyeti daha yüksek olduğu için bu fiyat farkı sizlere de yansıyor. Eğer müşteriden dönmüşse yeni tarihli altın, ozaman fiyat farkı alıp almamak kuyumcunun insiyatifine kalır. Eski tarihli altınlar ise her zaman müşteri dönüşlü olduğu için daha uygun fiyattan satılır.

Peki Sizin Tercihiniz Ne Olmalı? Alırken Yeni tarihli altın mı yoksa Eski tarihli altın almak mı daha mantıklı? Bu soruların yanıtı aslında çok basit. Bozdurmak istediğinizde aynı fiyattan bozdurma işlemi gerçekleşeceği için alırken mutlaka eski tarihli almanız önerilir. Eski tarihli altın almanız, alırken kâr yapmanızı sağlar. Yeni tarihli altın almanız ise tamamen dezavantajdır. Alırken daha fazla para ödersiniz. Ayrıca uzun vadeli yatırımlarda, üzerindeki tarih zaman aşımına uğrar ve eski tarihli olur.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.