Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Bir kripto para birimi, bir değişim aracı olarak çalışmak için tasarlanmış dijital veya sanal bir para birimidir. İşlemleri güvence altına almak ve doğrulamak ve belirli bir kripto para biriminin yeni birimlerinin oluşturulmasını kontrol etmek için kriptografi kullanır. Esasen, kripto para birimleri, belirli koşullar yerine getirilmedikçe kimsenin değiştiremeyeceği bir veritabanındaki sınırlı girişlerdir.

Tarih

90’ların teknoloji patlaması sırasında dijital para birimi yaratma konusunda birçok girişimde bulunuldu, Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler piyasada ortaya çıktı, ancak kaçınılmaz olarak başarısız oldu. Başarısızlıklarının, sahtekarlık, finansal sorunlar ve hatta şirketlerin çalışanları ile patronları arasındaki sürtüşmeler gibi birçok farklı nedeni vardı.

Özellikle, bu sistemlerin tümü güvenilir bir üçüncü taraf yaklaşımı kullandı, yani arkalarındaki şirketler işlemleri doğruladı ve kolaylaştırdı. Bu şirketlerin başarısızlıkları nedeniyle, dijital nakit sisteminin oluşturulması uzun süredir kayıp bir sebep olarak görülüyordu.

Daha sonra, 2009’un başlarında, Satoshi Nakamoto takma adı altında anonim bir programcı veya bir grup programcı Bitcoin’i tanıttı. Satoshi bunu ‘eşler arası elektronik nakit sistemi’ olarak nitelendirdi. Tamamen ademi merkeziyetçi, yani hiçbir sunucu ve merkezi kontrol otoritesi yok. Bu kavram, dosya paylaşımı için eşler arası ağlara çok benzemektedir.

kripto para nedir

Kripto Para İle Ne Yapabilirsiniz?

Ürün Satın Al

Geçmişte, kripto para birimini kabul eden bir tüccar bulmaya çalışmak imkansız olmasa da son derece zordu. Ancak bu günlerde durum tamamen farklı.

Bitcoin’i ödeme şekli olarak kabul eden hem çevrimiçi hem de çevrimdışı birçok satıcı var. Çevrimiçi perakendecilerden küçük yerel mağazalara, barlara ve restoranlara kadar çeşitlilik göstermektedir. Bitcoinler, oteller, uçuşlar, mücevherler, uygulamalar, bilgisayar parçaları ve hatta bir üniversite derecesi için ödeme yapmak için kullanılabilir.

Litecoin, Ripple, Ethereum ve benzeri diğer dijital para birimleri henüz geniş ölçüde kabul görmemektedir. Apple, App Store’da geçerli bir ödeme şekli olarak en az 10 farklı kripto para birimine izin verdiğinden, işler daha kolay hale geliyor.

Yatırım Yapmak

Birçok kişi, kripto para birimlerinin şu anda mevcut olan en sıcak yatırım fırsatı olduğuna inanıyor. Gerçekten de, Bitcoin yatırımlarıyla milyoner haline gelen birçok hikaye var.

Ancak, kripto para birimlerinin yüksek riskli yatırımlar olduğunu belirtmek gerekir. Piyasa değerleri başka hiçbir varlık gibi dalgalanma göstermez. Dahası, kısmen düzensizdir, her zaman belirli yargı bölgelerinde yasadışı olma riski vardır ve herhangi bir kripto para birimi değişimi potansiyel olarak saldırıya uğrayabilir.

Madencilik

Madenciler herhangi bir kripto para ağının en önemli parçasıdır ve ticaret gibi madencilik de bir yatırımdır. Esasen madenciler, kendi toplulukları için bir defter tutma hizmeti sağlıyorlar. Bir işlemin onaylanması ve Blockchain adı verilen dağıtılmış bir defteri kebire kaydedilmesi gereken karmaşık kriptografik bulmacaların çözülmesine bilgi işlem güçlerine katkıda bulunurlar.

Madencilikle ilgili ilginç şeylerden biri, bulmacaların zorluğunun sürekli olarak artması ve onu çözmeye çalışan insan sayısıyla ilişkili olmasıdır. Dolayısıyla, belirli bir kripto para birimi ne kadar popüler olursa, o kadar çok insan onu mayınlamaya çalışır, süreç o kadar zorlaşır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz