Yeni Başlayanlar İçin Altına Yatırım Yapma Rehberi

Türkiye’de altın yatırımı yapmak istiyorsanız, çok sayıda seçeneğiniz var. İlk olarak, altına yatırım yapmadan önce ne yapmanız gerektiğini, neden yatırım yapmanız gerektiğini, vergi borcunu, çeşitli yatırım seçeneklerini ve altın hakkında bilmek istediğiniz her şeyi görelim. Türkiye’de altın yatırımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi vurguladık.

Fiziksel Altın, Altın ETF Ve Altın Tahvil Nasıl Alınır?

Fiziksel altın almak çok basit. Tek yapmanız gereken kuyumcu dükkanına girmek ve altın almak. Eğer yatırım yapıyorsanız altın takılar satın almayın. Bunun nedeni, mücevherlerin sattığınız zaman geri kazanmayacağınız maliyetler yaratmasıdır. En iyi seçeneğiniz altın ETF’leri satın almaktır, çünkü hırsızlık, depolama endişesi yoktur ve kolayca satılabilirler. En iyi şey altın fiyatlarını izlemesi. Fiziksel altın satmak kuyumcu marjlarını alır demektir.

Gram altın yatırımı

Altın ETF’leri satın almak için ihtiyacınız olan tek şey, bir broker ve trading hesabı açtıktan sonra komisyoncunuzdan satın almasını istemektir. En büyük Kotak Gold ETF, SBI Altın ETF vb. Goldman Sachs Gold ETF’ler gibi listelenen birçok altın ETF vardır. Altın tahvilleri de listelenir ve bunları borsada işlem gören hisse senetlerini satın aldığınız şekilde satın alabilirsiniz.

Neden Altın Almalısın?

Sık sorulan soru: neden altın almalıyım? Size cevabı söyleyelim. Diyelim ki altının ölü bir yatırım olduğunu düşünerek tüm paranızı hisselere koydunuz.

Hepimiz hisselere ne olabileceğini biliyoruz. 2008 yılındaki krizinden sonra, altın fiyatları üç yıl içinde iki katına çıktı ve 2008’den bu yana neredeyse üç buçuk kez geri döndü. Bu nedenle, çeşitlendirmenin bir ölçüsü olarak portföyünüzde altın olması gerekir. Analistler, portföyde altın yüzde 10’luk bir yatırım olması gerektiğini öne sürüyor, ancak birçoğu bunu ölü yatırım olarak görüyor.

22 Ayar Ve 24 Ayar Altın Nedir?

Altına yatırım yapmaya yeni başlayan biriyseniz, 22 ayar ile 24 ayar altın arasındaki farkı bilmelisiniz. 24 ayar neredeyse yüzde 100 saftır, ancak genellikle yüzde 99.99 saf olarak kabul edilir.

Mücevher yapmak için bu kadar yüksek saflıkta altın kullanamazsınız çünkü altın kırılgandır ve mücevher kırılır. Böylece, altın, mücevherin kırılmamasını sağlamak için bakır veya başka bir metalle alaşımlanır. Bu özünde yüzde 91,6 saf olan 22 ayar altın. Birçok ülkede 18 ayar ve 12 ayar dahil daha düşük saflıkta altın bulabilirsiniz. 8 ayar’a kadar alçalır. Eğer mücevher satın alıyorsanız, ideal olarak 22 ayar olmalıdır. Öte yandan, altın ve altın külçeleri satın alırsanız 24 ayar olur. Yani, seçim senin. Yatırımcıysanız zaten altın ETF’leri ve altın tahvilleri satın almanızı öneriyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz