Vergi Dairelerinden İhale ile 2. El Araç Alımı

Vergi daireleri hacizli araçlara el koyduktan sonra bunları ihale ve teklif yöntemi ile satışa çıkarmaktadır. Bu yöntem ile ülkemizde araç sahibi olan veya bu tarz ihaleleri takip ederek araç alım satım yaparak geçimini karşılayan birçok kişi vardır.

Sıfır araçlara gelen zamlar, ikinci el araç piyasasını da olumsuz etkilemiş ve fiyatlar aşırı derecede şişmişti. Bu durumu fırsatçılık haline getirip araçlara gereksiz zam yapan kişilerden dolayı araç sahibi olmak çok zorlaştı. Bu şartlar altında vergi dairesinden ihale yöntemi araç sahibi olmak çok mantıklı bir yöntemdir.

Bugün 20.000 TL piyasa değerinde olan araçlar vergi daireleri tarafından 10.000 TL gibi bir rakam ile satışa sunulmaktadır. Tabi ki aracın 10.000 TL gibi bir rakama satılacağı anlamına gelmiyor çünkü ihaleye giren birçok kişi olduğu gibi araç eğer vergi dairesinin koymuş olduğu teklifi karşılamaması durumunda ikinci ihale süreci başlamaktadır.

İhale Katılım Aşaması

İhaleye katılmak için ipotek, haciz veya bankada rehin bulundurma gibi zorunluluklar bulunmamaktadır. Bazı vergi daireleri ihaleye katılım için form istemektedir. Hangi vergi dairesinden araç alacaksanız arama yaparak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Sizin için aşağıda örnek bir ihale formu bırakıyoruz.

İhale Katılım Formu için Tıklayın

Başkasının adına da ihaleye katılabilirsiniz. Bunun için Noter onaylı Vekaletname gereklidir. Yine nakit para durumunuza göre ihaleden birden fazla araç alabilirsiniz.

İhaleden Alınan Araç Masrafı

İhaleden aldığınız aracın bazı masrafları olmaktadır. Bunlar; İhale bedeli, KDV Tutarı ve Damga Vergisidir. Damga vergisi düşük bir vergi olmakla birlikte KDV hususi araçlar için %1, ticari araçlar için ise %18 olarak belirlenmiştir.

İhale size kalırsa ve daire bu ihaleyi onaylarsa bu bedelleri 3 gün içerisinde vergi dairesine yatırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işleme tabi olmaktasınız.

Araç Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse; İstanbul vergi dairesinden araç almak istiyorsunuz. “İstanbul vergi dairesi satılık araçlar” şeklinde bir arama yaptığınızda ilk sırada vergi dairesinin sitesi çıkmaktadır. Buraya girdiğinizde satılık araçlar listelenmektedir. Bu araçların durumu yazmakla birlikte araçların konum bilgisi de bulunmaktadır. Konuma giderek ihale öncesi araçların son durumunu görebilirsiniz.

Araçların açıklama kısmında araçların son durumu yer almaktadır. Bu araçların bazılarının ruhsatı hatta anahtarı bile bulunmamaktadır. Bu yüzden araçların masraflarını iyi bir şekilde hesaplamanız gerekmektedir.

Bu anlattıklarımız yazılı kurallardır. İhalelerde yazılı olmayan kurallarda bulunmaktadır. Aracın kendi sahibi ihaleye girerse bu ihaleye girmek etik değildir. Yine bu işleri sürekli olarak takip eden galericiler vardır. Bu kişilerin girdiği ihaleler sakıncalıdır. Bu kişiler genellikle ihalelerde kavga tarzı eylemlerde bulunmaktadır.

Detaylı bir şekilde vergi dairesinden araç almayı anlattık. İhaleden araç almak avantajlı olsa da araçları almadan önce yanınızda arabadan anlayan bir motor ustası veya kaporta ustası ile gitmekte fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz