Tether (USDT) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini sunduk. Belki Dash veya Litecoin hakkında bir şeyler biliyorsunuzdur. Peki, Tether olarak da bilinen USDT gibi stabilcoinleri hiç duydunuz mu? Özellikle Tether, sabit paraları tartışacağız.

Tether Nasıl Oluştu?

Geleneksel kripto para birimleri dijital para birimleridir ve değerleri merkezi olmayan bir ağ üzerindeki arz ve talebe dayanmaktadır. Stablecoins, hala bir kripto para birimi olarak kabul edilirken, çoğunlukla USD, GBP, EUR, Yen gibi fiat para birimleri ile desteklenmektedir. Stablecoinler, diğer kripto para birimleri veya altın veya gümüş gibi malzeme ürünleri ile de desteklenebilir. Peki Tether nedir? Bugün tartışacağımız istikrarlı bir madeni para. USDT olarak da bilinir. USDT ilk olarak Tether Limited adlı şirket tarafından Ekim 2014’te piyasaya sürüldü.

Tethers kavramı, her Tether madalyonun fiziksel olarak bir dolar ile desteklenmesidir. Tether aslında Bitcoin blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Böylece daha önce yapılan her işlem o defterde bulunabilir. Şimdi, bu nasıl mümkün olabilir? Tether yapısına bakalım.

Aslında başka bir para birimine sabitlemenin iki yolu vardır. Bir kripto para birimi peg algoritmik bir peg kullanır. Örneğin, bir belirteç oluşturalım. Bitcoin harika bir jeton. Ne kadar çok insan satın alırsa, fiyat teorik olarak yükselmelidir. Ancak, algoritmik olarak Bitcoin’e sabitlenmiş olsaydı, temelde fiyat yükseldikçe olacaktı. Madeni para sayısı aslında fiyatı Bitcoin’in değerine geri düşürmek için azaltılacaktı. Öte yandan, satışlar gerçekleşmeye başlarsa ve fiyat düşmeye başlarsa, fiyatın geri dönmesine ve Bitcoin ile dengelenmesine neden olan daha fazla sikke yaratılacaktı.

Tether nedir

Tether Güvenli Midir?

Tether’in de birçok avantajı vardır. Elbette, bu dijital para birimi sabittir. Tarihinde Tether birkaç hacker saldırısıyla mücadele etti. Sonuçta, Tether hala çalışıyor, Tether birçok borsada mevcut. Bu nedenle, her seviyedeki yatırımcıların kripto para piyasasına aşina olmalarını sağlar. Bu yüzden giderek daha fazla insan Tether kullanıyor. Tether Limited şirket olarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Şirket müşterileri arasında güven yaratmaya çalışıyor. En yeni özelliklerden biri, hesaplarının periyodik olarak yayınlanmasıdır. Bunu yaparak şirket, aslında her USDT’nin hesaplarında gerçek bir USD tarafından desteklendiğini göstermeyi hedefliyor.

Kripto para dünyasının neden stabil bir paraya ihtiyacı var? Bu kolay! Kripto yatırımcılarının karı artırmak için buna ihtiyacı var. Sınır ötesi kriptografik aktarımlar, uygun değer aktarımını sağlamak için sabit bir para gerektirir. Aslında, kriptografi dünyasında yeni başlayanlardan uzmanlara kadar herkes Tether’den büyük fayda sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz