Temel İhtiyaç Destek Kredisi

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvuruları

Küresel bir boyut kazanan ve birçok dünya ülkesi ile birlikte ülkemizi de ekonomik açıdan zorlayan Covid 19 salgın hastalığının, etkilerini en aza indirgeme çabamız kapsamında 6 ay ertelemeli olarak sunulan kredi imkanına Temel İhtiyaç Destek Kredisi diyoruz.

Corona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşlarımızdan aylık geliri 5 bin lira ve altında olan kişilere 36 ay vadeli olarak kredi imkanı sağlanacaktır. Kamu bankaları tarafından başlatılan Temel İhtiyaç Destek Kredisi kapsamında 10 bin TL ye kadar varan kredi imkanı sunulmaktadır.

Salgın hastalıktan olumsuz etkilenen ve bu süreçte hem maddi hem manevi açıdan yıpranan birçok vatandaşa bir nebze de olsa destek kredisi sağlanarak yardımcı olunmaya çalışılmaktadır. Özellikle bu süreçte işyerlerini açamayan ve ekonomik olarak zor günler yaşayan vatandaşlarımıza destek olunarak geçimlerine katkıda bulunulmak istenmiştir.

Vatandaşların bu kredi imkanından nasıl faydalanacaklarını ve daha ayrıntılı bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

Temel İhtiyaç Destek Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Corona virüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla yaşanan Pandemi sürecinden çoğu ülke gibi ülkemiz de olumsuz etkilenmiştir. Normalleşme adımları ile yavaş yavaş toparlanmaya çalışan ve ekonomik açıdan da olumsuz etkilenen birçok vatandaşımız 6 ay geri ödemesiz olan bu krediye başvuru yapmaktadır. Kredi imkanından aylık geliri 5 bin TL ve altında olan kişiler faydalanabilecekler.

Temel İhtiyaç Destek Kredisinden Kimler Yararlanamaz?

Temel İhtiyaç Destek Kredisinden faydalanamayacak olanlar ise;  açık takip kaydı bulunanlar, açık karşılıksız çeki olanlar ve açık protestolu senedi bulunanlar (hanehalkı/eşlerden biri kredi kullanmışsa diğeri kullanmayacak) yararlanamayacaktır.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da Halkbank aracılığıyla verilen kredi için bu üç kamu bankasından birine başvurmanız yeterli olacaktır. Alınan sağlık tedbirleri dahilinde kredi başvurularında öncelik, bankaların mobil ya da internet şubeleri aracılığıyla kredi başvurusu yapılmasıdır. Buralardan başvurularını yapamayan bireyler tedbirlerini alarak bankaya gidebilir ve başvurularını yapabilirler.

Tüm taleplerin toplanması sonrası bankalar, kredi kullanımını uygun bulduğu bireyleri belirler ve onlara onay mesajı gönderirler. Tabi onay mesajı gelmeden bankaların resmi sayfalarından da sorgulama yaparak sonuçlarınızı öğrenebilmeniz mümkündür. Eğer kredi talebiniz olumlu bulunursa hesabınıza kredi tutarınız aktarılacaktır. Böylece sağlık tedbirleri alınmış olarak bankaya gitmeden kendiniz ATM den paranızı çekebilirsiniz.

Kamu Bankalarının Temel İhtiyaç Destek Kredileri Hakkında Genel Bilgileri

Finansal açıdan vatandaşlara yardımcı olmak için kredi sunan kamu bankaları bu zorlu süreçte kredi imkanı sunacaklarını belirttikleri andan itibaren, vatandaşlar sorgulama yapmaya başlamış ve krediden nasıl yararlanacaklarını öğrenmek için bilgi sahibi olmaya çalışmışlardır.

Kredi hakkında verilen bazı bilgiler gerek bankaların resmi internet sayfalarında gerekse bazı haber sayfalarında yer almıştır. Buna göre; kredi aylık eşit taksitli olarak sunulmakta, üst limiti 10.000 TL olarak belirlenmiş ve 6 ayı ödemesiz dönemli 36 ay vadeli gibi özelliklerle alınabilmektedir.

Temel İhtiyaç Destek Kredi başvuru talebiniz uygun bulunduğu takdirde tarafınıza onay mesajı gelecektir. Onaylanan kredi başvurunuz sonrasında ise kredinizi bankaya gitmeden ATM den çekebilirsiniz.

Onay sonucunuzu isterseniz bankaların resmi internet sayfalarında yer alan kredi sorgulama ekranlarını da kullanarak öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz