TEB’ten Satılık Gayrimenkuller

Bankalar, müşterilerinden bulunan alacaklarına karşı; mahsuben elde ettikleri gayrimenkulleri, ihale ve açık artırma yöntemleri ile satışa sunuyorlar. “ İhtiyaç fazlası” olarak adlandırılan bu gayrimenkuller, bankanın internet sitesinde duyurularak piyasa fiyatının daha altında satılıyor. Bu şekilde gayrimenkul satışı yapan bankalardan birisi Türkiye Ekonomi Bankası’dır. Teb bankasının satılığa çıkardığı gayrimenkuller 90 gün arayla internet sitesinden duyurulur. Bankanın sattığı evlerden almak isterseniz; TEB bankasının bu ilan güncellemelerini takip etmelisiniz.

Teklif Nasıl Verilir?

TEB gayrimenkul satışları online olarak teklif toplama yöntemi ile yapıyor. Yayımladığı gayrimenkul ilanlarının yanında bulunan “teklif ver” butonuna tıklayarak alanları doldurup teklif verebilirsiniz. Yine burada yer alan “bilgi almak istiyorum” seçeneği ile ilgili birimlere soru sorabilirsiniz.

Online teklifler alıcılar tarafından yapılır,  banka bu teklifleri toplar, ilgili birimler teklifleri değerlendirir ve en yüksek teklifi veren istekli, gayrimenkulü satın almaya hak kazanır.

TEB, diğer bankalardan farklı olarak müşterilerine teklif verme işlemi için teminat yatırma zorunluluğu getirmiyor.

Banka satışa onay verdiğinde satış bedelini tüm bankalarda olduğu gibi peşin olarak talep eder. Ancak kişiler dilerse TEB veya başka bankalardan kredi kullanabilir. Başka bankalardan kredi kullanıldığında kredi kullanılan bankadan bloke çeki ya da kredi taahhüt belgesi istenerek satış işlemi yapılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüm bankalarda olduğu gibi TEB’de de gayrimenkul satışı yapılırken banka şartnamesinde satılacak olan gayrimenkulle ilgili araştırmaların alıcı tarafından yapılmasını tavsiye eder. Teklif verildiğinde gayrimenkulün mevcut durumu ile kabul edildiğini varsayacağı için teklif öncesinde alıcıları bu noktada bilgilendirerek araştırma yapmalarını tavsiye ediyor.

Gayrimenkulle ilgilenen kişiler; kiracı, işgalci, hasar, hisse, imar, ikan, tapu vs. tüm bilgileri TEB ilanında verilen iletişim bilgilerinden gayrimenkulün kayıtlı olduğu kurumları bularak inceleme hakkına sahiptir.

Bu incelemelere ek olarak gayrimenkulü yerinde görme hakkına sahip olan alıcılar TEB şubelerine başvurarak ilgili birimler kanalıyla gayrimenkulü yerinde detaylı inceleme de yapabilirler. ,

TEB tarafından satışa sunulan gayrimenkulleri https://www.teb.com.tr/gayrimenkuller-liste/ adresinden görebilir, burada gayrimenkulün genel bilgilerini inceleyebilirsiniz. İlanda yer alan resim ile ön bilgi edineceğiniz gayrimenkulü bankaya başvurarak yerinde de görme hakkına sahipsiniz. Satış sonrası itirazlar kabul edilmeyeceği için tüm araştırmaları önceden yapmak faydalı olacaktır. Aracılık vb. işlemimiz yoktur konu bilgilendirme amaçlıdır. Kimseden bilgi belge kopara adı altında bir talebimiz olmadığı gibi edene de itibar etmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz