Sigortalı Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortalı olmak çoğu insanların önem verdikleri belli başlı etkenlerden bir tanesidir. Sigorta sayesinde hastanelere gidebilir ve eczanelerden ilaç alabiliriz. Bununla beraber sigortanın aktif olması demek hayatınızda önemli bir dönemdir. Sigortasız olan birinden farkınız oldukça yüksektir.

Sigortalı Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim

Yeni bir işe başladığımızda ya da çalıştığımız iş yerine güvenmediğimizde içimizi bir kurt kemirir acaba ssk primlerim yatıyor mu girişim yapıldı mı diye düşünebiliriz. Belki bu gibi soruların cevabını öğrenmek eskiden güçtü kuruma gidip giriş dökümü almamız gerekebilirdi.

Şimdi sigortalı olup olmadığımı nasıl öğrenirim sorusunun cevabı bir kaç tık ötede sgk kurumunun resmi sitesine girip hizmet dökümü bölümünden orada istenen bilgileri girip 4/A ve 4/B hizmetlerimizin toplamını görebileceğimiz gibi yeni iş yerimizin giriş yapıp yapmadığını da kontrol edebiliriz.

Giriş ve primlerimizi görsek bile bu konuda dikkatli olup her ayın sonunda geçen ayki primimizin yatıp yatmadığını kontrol etmekte fayda var. Sosyal güvenlik hayatımızı etkileyen bir konudur misal iş saatleri içinde bir kaza geçirseniz tazminat ve haklarınız sadece giriş yapılmadığı için yanabilir. Ayrıca çok hızlı geçen yıllar sonunda emeklilik günü yaklaştığında bazen üç beş aylık fazla çalışma bile o an için sizi büyük yüklerden kurtarabilir. Çalışanlar olarak sosyal güvenlikle ilgili tüm haklarımızın takipçisi olmak zorundayız.

Sigorta Primleri Ne Zaman Yatar

Bu ay çalıştınız ve çalıştığınız ayın tam günü yatırılmış ise sistemde yani e devlet üzerinde bir sonraki ayın 15 inde yansımaktadır. Yani zamanlama olarak +15 gün sürmektedir. Çoğu kişi sigortalı olduğu halde günlerinin tam yatmadığını deseler de bu durumun nedeni iş veren ile alakalı bir durumdur. Firmaların geneli kurnazlık yaparak sizleri her 6 ay da bir çıkarabiliyor ve farklı iş yeri kodu ile yeniden işe almış gibi gösteriyor. Bunun nedeni tazminat hakkınızı elinizden almasıdır.

Sigorta İle Bağkur Aynı Mıdır

Aynı sistem olmasına rağmen farklı statülerde görev alınmaktadır. Bağkur primleri daha fazla olurken, ssk prim tutarları daha azdır. Ancak gün sayısı bakımından ssk daha avantajlıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz