Sıfır Faizli Kentsel Dönüşümü Teşvik Kredisi

Kentsel dönüşüm için faizsiz kredi bu dönüşüm kapsamında evlerini yenilemek isteyen vatandaşların uzun zamandır beklediği bir haber olmanın yanı sıra bugüne kadar devlet tarafından bu yönde atılan en önemli adımlardan birini oluşturmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından Mart ayının ortasında müjdesini verilen kentsel dönüşüm faizsiz kredi desteği ile ayrıntılar da netleşmeye başladı.

Kentsel Dönüşüm Neden Önemli?

Toplumun her kesimi tarafından özellikle 17 Ağustos 1999 tarihinden sonra kabullenilen Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin bir sonucu olan kentsel dönüşüm; bilim adamlarının araştırmasına göre ülkenin ortalama %55’inin deprem riski altında olduğu bir dönemde başladı. Devletin 2012 yılında ilk kez bu yönde çıkardığı bir yasa maddesiyle somut adım attığı kentsel dönüşümde geride kalan altı yılda büyük gelişmeler yaşandı. Ege Bölgesi’nden başlayıp Marmara’ya ulaşan; oradan Erzincan’a kadar uzanan uzunca bir fay hattının geçtiği Türkiye coğrafyası kentsel dönüşümü zorunlu hale getirmiş gözüküyor. Bu nedenle çok hızlı hareket edilmesi ve depreme yüzde yüz oranında dayanamayacağı belirlenen binaların bir an önce yenileriyle değiştirilmesi gerekmektedir.

Kentsel Dönüşümün Teşviği Çok Önemli:

Son araştırmalar Türkiye’de 2030 yılına kadar büyük bir depremin gerçekleşme ihtimalinin hiç de azımsanmayacak bir ölçüde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle yılda ortalama 500 bin adet binanın kentsel dönüşüm kapsamında değiştirilmesi gerekiyor. Devlet kanadında 1999 yılından sonra yapılan yapılar sağlam kabul edilip bu kapsamın dışında tutuluyor olsa da 1999 yılından önce yapılmış ve olası bir depreme dayanamayacak bina sayısı da 7.5 milyon olarak kabul ediliyor.

Kentsel Dönüşüm Seferberliği:

Yılda 500 bin bina sayısının tutturulması için toplumun her kesiminin seferberlik halinde ve dayanışma içerisinde olması çok önemli. Bunun için devlet son altı yıldaki tecrübeleri doğrultusunda yeni yol planı hazırladı. Peki kentsel dönüşüm teşvikleri nelerdir?

Kentsel dönüşümün ilk başladığı günden itibaren devletin binalarını kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürmek isteyen vatandaşlara aylık 900 TL’yi bulan ve 36 ay süreye kadar verdiği kira yardımı
Kişi eğer kendi binasını kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek için bankadan kredi almışsa, bu kredi faizinin %4’üne kadar olan kısmını devlet karşılayabiliyor.

Faizsiz 2018 Kentsel Dönüşüm Kredisi:

Devlet 2018 yılı itibariyle bulacağı finans kaynağıyla vatandaşlara kentsel dönüşüm kapsamında sıfır faizli kredi verebilme projesi üzerinde çalışıyor. Bugüne kadar bazı firmaların, aracıların ve müteahhitlerin üstlendiği kentsel dönüşüm işlemleri bazı yerlerde iyice rant kaynağına döndüğü ve vatandaşların da bu duruma çekinceyle bakmaya başladıkları görülüyor. Bunun ortadan kaldırılması ve kentsel dönüşümün hızlandırılması için devlet direkt olarak vatandaşla bağlantı kurarak vatandaşa sıfır faizli kredi vererek kentsel dönüşüm 0 faiz olarak da adlandırılan projeyi bir an önce hayata geçirmek için çalışıyor. Bu durumda devlet hem vatandaşlara hem de belediyelere gerekli faizsiz kredi vermek suretiyle, sadece küçük bir masrafla toplumun her kesiminin bu yönde dikkatini çekmek için büyük bir adım atmış durumda. Bunu da İstanbul için ayrı, diğer şehirlerin tamamı için ayrı olarak 2 yolla gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bazı Yönlerden Tıkanmış Olan Sistemin Açılması:

Bu açıklamalara ek olarak kentsel dönüşüm faizsiz kredi ne zaman verilecek sorusunun cevabı için bakanlık tarafından çalışmalar devam etmektedir. Yapılan araştırmalar kentsel dönüşümle alakalı bazı kötü niyetli ve rantçı kişilerin sürekli mahkemelere başvurup sistemi tıkamalarıyla alakalı da tedbir almayı düşünüyor. Ayrıca elinde küçük bir finans kaynağı olanların kentsel dönüşüme başlayıp mali güçleri tükendikten sonra buna devam edememelerinin de önüne sıfır faizli kentsel dönüşüm kredisiyle geçilip, tıkanan sistemin açılması hedefleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz