Sicili Bozuk Olana Kredi Verilir Mi?

Kişinin mevcut gelirinin yeterli olmaması, yatırım yapmak istemesi, gayrimenkul, araba vb. satın alma istekleri nedeniyle kredi alma ihtiyacı doğar. Kredi almanın diğer ayağı olan bankalar ise, verdikleri kredinin geri döneceğinden emin olmak ister. Bu nedenle kredi talep eden kişilerin kredi sicillerini, daha önceki ödemelerini ve hesaplarındaki para hareketlerini izleyerek kişilere kredi notu verirler. Buna ek olarak banka, kredinin tutarına göre kredi almak isteyen kişiden bir kefil göstermesini veya varsa bir gayrimenkulünü ipotek ettirmesini ister.

Kredi Sicilimi Nasıl Sorgularım?

Öncelikle herhangi bir banka tarafından, borcunuzu ödememeniz nedeniyle tarafınıza bir icra takibi başlatılmış ise kredi siciliniz bozulmuş ve bankalardan kredi almanız imkansız hale gelmiş demektir. Geçmiş yıllarda kişinin kredi notuna ulaşması mümkün değilken, günümüzde tüm tüketiciler kredi notlarını görebilmektedir. Bunun için Findex adlı internet sitesinden TC kimlik numarası ile kredi sorgulamasını yapabilir ve bu sayede sicilinizi takip edebilirsiniz. Bu site üzerinden yapacağınız ilk sorgulama için ücret talep edilmezken, sonraki sorgulamalar için ne yazık ki ücret talep edilmektedir.

Kredi notunuz 0-699 puan arasında en riskli gruptasınız ve kredi çekemeyecek durumdasınız demektir. 700-1099 puan arasında ise orta risk grubundasınız ve yüksek tutarlarda çekim gerektiren ev, araba vb. ihtiyaçlar için kredi çekemeyecek fakat ihtiyaç kredisi çekebilir durumdasınız demektir. 1100-1499 puan arasında iseniz az riskli grupta, 1500-1699 arasında iseniz iyi grupta ve 1700-1900 puanda iseniz çok iyi durumdasınız demektir. Puanınız 1900’e yaklaştıkça kredi çekebilme imkanınız da o oranda yükselmektedir.

Unutmayın ki, şu an ihtiyacınız olmasa dahi her an krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmanız ve kredi sicilinizi takip etmeniz önemlidir.

Kredi Sicilini Bozan Etkenler Nelerdir?

Kredi sicilinin bozulmasının en temel nedeni, kişinin kredi veya kredi kartı ödemelerini bankaya zamanında yapmaması ve bunun neticesinde kişi hakkında icra takibi başlatılmış olmasıdır. Bu noktada icra takibi başlatılmadan, kredi alan kişi banka ile borçlarını yapılandırma yoluna gitmeli ve ödemelerini aksatmadan yapmalıdır.

Buna rağmen kredi alan ya da kredi kartı borcu olan kişi, ödemelerini son ödeme tarihine kadar yapmamayı alışkanlık haline getirmiş ise daha sonra ödemelerini yapmış olsa dahi kredi sicili bozulmuş olacak ve bir sonraki talebi bankalar tarafından karşılanmayacaktır.

Kişi kredi almadan önce, aylık olarak yapabileceği ödemeleri iyi hesap etmelidir. Ödemelerin gecikmesi durumunda kredi siciliniz bozulacağı gibi, ödeyeceğiniz para da gecikme faizinin işlemesinden dolayı artmaktadır. Yapmış ve yapmamış olduğunuz tüm kredi ve kredi kartı ödemelerinin, kredi sicilinize işlenmekte ve kredi notunuzu oluşturmakta olduğunu unutmayın.

Bunun yanında borcunuza karşılık olarak kestiğiniz çekler, imzaladığınız senetler vadesinde ödenmez, protesto edilir ve ödenmemiş olursa bu durum da kredi sicilinize olumsuz olarak işlenecek ve kredi notunuz düşecektir.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi notu düşük olan, sicili temiz olmayan kişiler öncelikle kredi notlarını yükselterek kredi sicillerini düzeltme yoluna gitmelidir. Bunun için;

  • Kişinin bankaya kredi veya kredi kartı borcu varsa, bu borcunu mutlaka ödemelidir.
  • Kredi kartı ödemelerini aksatmamalı, son ödeme tarihini geçirmemeli, hiç değilse asgari tutarı(sürekli olmamak suretiyle) ödemelidir.
  • Alışverişlerinizde mutlaka kredi kartınızı, mümkünse tek çekim şeklinde kullanmalı ve borcunuzu mutlaka ödemelisiniz.
  • Fatura ödemelerini kredi kartı ile otomatik ödeme talimatıyla yapması da kişinin notunun yükselmesini sağlayan etkenlerden biridir.

Bu dört maddeyi uygulayarak kredi notunuzu yükseltebilir ve sicilinizi temize çıkarabilirsiniz. Bu sayede bankalardan tekrar kredi alabilir duruma gelebilirsiniz.

Kredi Sicili Bozuk Olan Nasıl Kredi Alır?

Öncelikle kredi sicili bozuk olan kişiler ne yazık ki bankalardan kredi alamazlar. Bu durumda yapılacak en doğru şey yukarıda bahsettiğimiz üzere, kredi notunuzu yükseltmek ve tekrar bankalardan kredi alabilir hale gelmek olmalıdır.

Bankacılık sistemi haricinde birçok danışmanlık ve finans şirketleri de kredi çekmek isteyen fakat kredi notu düşük olduğu için bankalardan kredi çekemeyen kişilere, senet karşılığı kredi vermektedir. Bu firmalar sizin kredi sicilinize, kredi notunuza ve finansal geçmişinize bakmadan size kredi verirler. Bu noktada unutmamanız gereken şey ise, bu firmalar aldıkları riskleri de göz önünde bulundurarak size, bankaların vereceğinden daha yüksek faiz oranları karşılığında kredi verecekleridir. Bu firmalar çoğunlukla internet üzerinden sosyal medyada (Facebook, Twitter, Instagram vb. kanallardan) reklamlarını yapmaktadır.

Acil ihtiyaçları nedeniyle bu tarz firmalara yönelen kişiler, ödeme sorunu çektikleri takdirde ciddi sıkıntılar içine girebilir. Bu tarz firmaların bankalar gibi güvenilirliğinin olmadığı unutulmamalıdır.

Özetle, kredi sicilinizin bozuk ve kredi notunuzun düşük olması nedeniyle bankalardan kredi çekemiyor olmanız durumunda yapmanız gereken ilk şeyin, kredi notunuzu yükseltmek olduğunu ve tekrar bankalardan kredi alabilir duruma gelmek olduğunu unutmayın. Kredi notunuzu sürekli takip ederek, finansal durumunuzu kontrol altında tutabilir, giderlerinizi gelirlerinize göre planlayabilir ve kredi notunuzu yüksek tutarak ihtiyaç duyabileceğiniz her an kredi çekebilir durumda olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz