Senetle Araç Almak İçin İzlenebilecek Yol ve Öneriler

herkesin hayali bir gün kendi arabasına binmektir tabi bu hayallerine çok kolay ulaşabilen insanlar bulunmakla birlikte 15-20 Bin TL olan aracı dahi alamayan finansal durumu müsait olmayan kredi notu veya banka sorunları nedeniyle araç alamayan bir çok kişi bulunmaktadır.

Öncelikle Senetle vadeli araç almak için belirli şartlar ve kriterler bulunmakla birlikte nihai karar satıcı yada aracı verecek olan galerici vermektedir ve yine alıcıdan bir takım talep yada yükümlülüğü yerine getirmesini isterler. Örneğin Aracın en azından %20-25 gibi oranı peşin isteyen ile birlikte tamamına vade yapan da bulunmaktadır.

Kefilsiz peşinatsız araç almak aslında hem kolay hem zor, mali durum veya en azından bir maaş bordrosu size kefilsiz araç olma kapısı açar yada uygun bir esnaf bulunması halinde peşinatsız araç alınabilir. Tabi peşinatsız bulmak hem zor hemde vade farkı rahmet okutacak kadar çok olacaktır bunu aklınızdan çıkarmayın.

Senetle Araç Veren Yerler

Banka veya başka bir kanaldan araba paranız yok ise ilk akla gelen doğal olarak senetle araç veren aylık ödemeli araba satan esnaf galerici araç sahibi olmak isteyenlerin hedefi olmaktadır. Ülkemizde en çok bilinen ve senetle araç satışı yapılan en büyük platform herkesin bildiği gibi wowwo.com adresinden ilinizde araç olup olmadığına bakabilirsiniz. Ancak bunun için asgari %25 peşinat sağlamanız gerekir ve yine en fazla 36 aya kadar vade olanağı sunmaktadır.

wowwo.com da bir çok marka ve fiyat yelpazesinde aaç bulunmaktadır tabi burada aracın değeri yükseldikçe peşinat oranı artmaktadır. 50 Bin TL olan bir araç için %25 peşinat istenirken fiyatı 500 Bin TL olan bir araç için ise 400 Bin TL peşinat istenir. Araçlardan aklınıza yatan var ise başvuru ilinizde bulunan bir araç için başvuru yapabilirsiniz. kısa sürede size dönüş yapılır tabi peşinatınız olmak zorunda. Kara listede olmak genelde engel olmadığını da belirtelim. Son olarak vadeli olması nedeniyle araçlar biraz pahalı olacağını da hatırlatalım.

Galerilerden Senetle Araç Almak

Araç alım satım esnafı olan ve galerici olarak bilinen araç alım satım erbabından da araç alabilirsiniz. Öncelikle karşılıklı bir güven tesisi gerekmektedir. Araç fiyatına göre peşinat talep etme durumları vardır mesela 15-20 binlik bir araç için peşinat istemeyebilirler ancak yüksek modelli araçlar için talep olacaktır. Yine Size kredi çıkmıyorsa araca esnaf kendi adına kredi çeker ayrıca üstüne de %2-5 arası bir komisyon koyarak aracı size rehinli olarak teslim eder ve senetlerini de ona göre düzenler. Ancak her türlü satıcının sizden güven alması gerekir belki kefil yada ek teminat isteyebilir.

Senetle araç almak demek piyasa fiyatının %20-25  gibi bir fazla ödeme söz konusu olacaktır, kredi ile toplam maliyet 30 Bin olarak bir araç senetle 40 Bin gibi toplam maliyet ortaya çıkarabilir.

Dikkat etmeniz gereken husus ise, her ne kadar satıcı alıcıya güvenmesi gerekiyorsa sizde böyle bir niyetiniz var ise ve esnafa senet verecekseniz bir kaş hususa mutlaka riayet edin bunlar,

    • Boş senet imzalamayın ya ne olacak imzala gitsin laflarına kanmayın en tehlikeli borç ilişkisi budur.
    • Senet vade tarihlerine dikatt edin kontrol edin aylık ödemeleri net şekilde yapıldığına dikkat edin.
    • Yapılan her ödemenin senedini mutlaka alın ve imza kısmını yırtın ve iptal durumuna getirin.
    • Senetlerin gününü geciktirmeyin faiz durumuna düşmeyin.
  • Birde dikkat etmeniz gereken bir husus ise bazı işin hile yoluna giren esnaf son ödeme günü geldiğinde ortadan kaybolur ve siz ona ulaşamazsınız ve size gecikme faizi talep eder o yüzden iş yaparken tanınmış, ticari itibarı olan esnaflar ile alışveriş yapınız.

Senetle araç verenler iyi niyetle iş görenler olduğu gibi bu alanda tefeci diye tabir edilen insanların paralarına göz diken kişilerinde olduğunu bilmenizi isteriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz