Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altın alırken en çok kaygı duyduğumuz durumlardan biri altının gerçek olmama ihtimalinin olması. Eğer devamlı alışveriş yaptığınız bir kuyumcudan alım yapıyorsanız aldığınız altının sahte altın olma olasılığı yok diyebiliriz. Örneğin sarraflık eğitimi almamış bir kuyumcu, bir müşteriden sahte altın almış ve bunun farkında olmamış olabilir ve aynı altını bir müşterisine bilmeden satabilir.

Altın aldığımızda sahte altın olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Öncelikli olarak sahte olabilecek altın türlerini ayırmak gerekir. Sahte olan veya altın sanabileceğimiz türler bellidir. Özellikle zincir, kolye, bilezik, bileklik gibi takılarda bu durum yaşanabilmektedir. Bunun dışında takı ürünlerinde çok fazla sahte altın diye düşünebileceğimiz takı pek yok. Sırasıyla bu altınların sahte olup olmadığını nasıl ayırt edebiliriz onu anlatalım.

Altınların sahte olup olmadığını anlamanın en kolay ve garanti yolu üzerinde bulunacak ayar damgasıdır. İmal edilen altın ürünlerde mutlaka ayar damgası bulunmaktadır. Ve bu zorunludur. Sahte altınlarda bu durum söz konusu değildir. Eğer altının sahte olup olmadığını anlamak istiyorsanız aldığınız altın ürününün üzerinde damga olup olmadığını, varsa ne yazdığı kontrol edilmelidir. 22 Ayar altın ürünlerde 910, 911, 933, 22 gibi rakamlar yazar. 14 Ayar altın ürünlerde 585, 570, 575, 14 gibi rakamlar yazar. 18 Ayar ürünlerde 18, 750 yazmaktadır. Nadir satılan 8 Ayar altın ürünlerinde ise 333 veya 8 yazmaktadır. Bu ayar damgaları altının iç kısmında veya klips bölgesinde yer alır. Eğer üzerinde herhangi bir ayar damgası göremiyorsanız o altın için iki şey söylenebilir. Birincisi o altın sahtedir, ikincisi o altın daha önce kullanılmış ve yıpranmış olduğu için ayar damgası silinmiştir. Bu tür durumda o altını kesinlikle almamanız doğru olacaktır.

Sahte Çeyrek Altın!

Aslında sahte çeyrek altın yoktur. Press çeyrek altın denilen 14 ve 8 ayar olarak imal edilen türde çok ucuz fiyata satılan bir tür altındır. Kuyumcu asla bunu çeyrek altın diye satmaz. Bu ürün çeyrek altın almaya parası yetmeyen ama çeyrek altın takmak isteyenler için üretilmiştir.

Eski Osmanlı Altınları! (Reşat altın, Hamit altın)

Sahte altınlar arasında en çok bilinen ve alımı tavsiye edilmeyen altın türü eski osmanlı altınlarıdır. Geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş osmanlı altınları bulunmaktadır. Fakat bunun yanı sıra daha sonradan piyasaya sürülmüş 2. kalite altınlar da bulunmaktadır. Ve aynı zamanda altın olmayanları da piyasada yer almaktadır. Kuyumcuların da pek alışını ve satışını yapmak istemedikleri tür diyebiliriz. Yatırım için tercih edilen bu tür altınları almak yerine aynı değerlerdeki cumhuriyet altınını almak daha uygun olacaktır. Aksi taktirde Osmanlı altınlarını alış ve satışında problem yaşamanız mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz