Rüçhan Hakkı Nedir ve Nasıl Alınır?

Rüçhan hakkı; bir firmanın her hangi bir hakkında faydalanabilen şirketin eski pay sahiplerinin ileride olacak olan paylardan ya da yeni hisselerden öncelikli bir şekilde hak kazanmasına demektedir. Rüçhan hakkı alabilmek için ya şirketin hissedarlardan birisi olmalısınız. Ya da lot yani senetler ile rüçhan hakkı alarak yeni hissedar olmalısınız.

Rüçhan Hakkı Nedir?

Rüçhan hakkı hukuk terimi olarak, her hangi bir hakkın, aşama yönünden kendisi ardından gelen hak için üstünlük tanımasına denmektedir. Bu sayede firmalar dış yatırımlar kazanarak yeni kaynaklar ile yeni hissedarlar elde eder ve anaparayı bedelli bir şekilde yükseltir. Bu sayede şirketler dıştan gelen yatırımlar ile daha gelişir ve büyür. Ancak hisselerini satarken öncelik eski pay sahiplerinde olduğu zaman buna rüçhan hakkı denmektedir.

Rüçhan Hakkı Nasıl Alınır?

Rüçhan hakkı almak ve kullanmak için öncelikle şirketin hissedarlarından bir tanesi olmanız gerekmektedir. Bunun dışında hissedarlar rüçhan hakkını kullanmayıp dışarıdan yeni hissedar talep etmek ister ise, piyasada 1 lot değeri olan 1 senet yani 1 TL değerinde hisseler satışa çıkarılır. Bu sayede yeni pay sahipleri rüçhan hakkı almış olurlar. Rüçhan hakkı kazanan kişi eğer rüçhan hakkını 6 ay içerisinde kullanmaz ise düşme ihtimali bulunduğunu da söyleyelim.

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

Bedelli sermaye olarak bilinen rüçhan hakkı, ortaklar tarafından kullanılması gereken süre en az 15 gün olmakla beraber en fazla 60 gün olmaktadır. Rüçhan hakkı kullanmak isteyenler, borsa İstanbul tarafınca belirtilen sürelerde kullanması gerekmektedir. Rüçhan hakkı kullanım süresi bu Pazar boyunca kapanmadan evvel beşinci iş gününe kadar izin verilir. Sınırlanmış olan rüçhan haklarını kullanmak ve satmak isteyen her hangi bir hissedar, bunu ister şirketin hissedarlarına satarak kullanabilir. İsterse de dışarıdan birisine satarak kullanabilir.

Rüçhan Hakkı Kullanmama Mümkün mü?

Rüçhan hakkı sahibi hissedarlar isterlerse rüçhan hakkını kullanabilir, satabilir ya da kullanmama hakkını kullanabilmektedir. Rüçhan hakkı sahibi verilen zaman zarfında rüçhan hakkını kullanması gerekmektedir. Eğer kullanmaz ve 6 aylık gibi bir zaman içerisinde kullanmamayı tercih ederse, rüçhan hakkı kullanılamaz hale gelir ve hak düşer. Bu durumun yaşanması rüçhan hakkı olan kişiye bir faydası olmayacağından dolayı rüçhan hakkını devredip bir başkasına satarsa daha kârlı olacaktır. Bundan dolayı rüçhan hakkını kullanmak istemeyen kişiler rüçhan hakkını satarak kazançlı hale gelebilirler.

Rüçhan Hakkının Sınırlandırılması Nasıl Olur?

Rüçhan hakkının sınırlandırılması şirketler tarafından yapılarak sermayeyi arttırmak için yapılmaktadır. Bu kısıtlama bedelli olan sermayeyi arttırır. Her ne kadar bedelli sermaye artsa da firmanın ödenmiş olan sermayelerindeki hisse miktarında her hangi bir düzeltme, fiyat bölünmesi yapılamaz. Ayrıca firma, asıl olan anlaşmada yer alan koşulda, var olan hazır hissedarların rüçhan haklarının kullanımını sınırlayabilir ve asıl pazarda primli bir şekilde satma hakkına sahip olabilir.

Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı Nedir?

Rüçhan hakkı kupon pazarı, yeni hisse alma konusunda satılıp alınan borsa pazarına denmektedir. Yatırımcı olan hissedarların şirketin sermaye artışından yararlanabilmesi için rüçhan hakkını kullanarak kupon pazarına girmesi gerekmektedir. Rüçhan hakkı kupon pazarında kullanım süresi en az 15, en fazla 60 gün olurken, 1 lot şeklinde pazarda kullanılabilmektedir. 1 lot 1 TL değerinde olup 1 senet değerinde de olmaktadır.

Rüçhan Hakkı Devredilir mi?

Rüçhan hakkına sahip olan hissedarlar rüçhan haklarını kullanmak istemezler ise haklarını devir edebilmekte yani satabilmektedir. Rüçhan hakkına katılım zorunlu olmadığı için ve her hangi bir sınırlandırma gelse de 6102 numaralı TTK 461 – 4. Maddesine göre rüçhan hakları devredilebilir olduğundan dolayı her hangi bir engel söz konusu olamaz. Devredilme konusunda şirket sınırlandırma getirse de 6102 numaralı TTK 461 – 5. Maddeye göre her hangi bir şekilde engelleyemez. Yani rüçhan hakkı devredilebilir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.