RSI Göstergesi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Göreli Güç Göstergesi olarak da bilinen RSI, adından da anlaşılacağı gibi piyasanın gücünü ölçmektedir. En çok kullanılan indikatörler arasında popülerliğini korumaktadır. RSI, 0 ile 100 arasında değer alan bir eğriden oluşur. Bu eğri hareketli ortalama değerleri ile hesaplanır ve ağırlıklı yönü anlamaya çalışır. Varsayılan olarak bu göstergede en çok tercih edilen periyod değeri olarak 14 ile gelir, isteğe bağlı olarak değiştirilebilir. Aşağıdaki şekilde görüntü elde edilir.

RSI Göstergesi

  • 70-50-30 seviyeleri önemlidir.
  • 70 üzeri aşırı alım 30 altı aşırı satım olarak değerlendirilir.
  • Formasyon oluşumlarının yansıması, benzeri RSI üzerinde de görülebilmektedir.
  • Uyumsuzluklar sinyal olarak değerlendilebilmektedir.
  • 30 seviyesini aşağıdan yukarı kesmesi alış sinyali, 70 seviyesini yukarıdan aşağı kesmesi satış sinyali olarak değerlendirilebilmektedir. 50 seviyesini kestiği yön de sinyal olarak kullanılabilir.
  • Güçlü trend piyasalarında 70 üzerinde veya 30 altında uzunca süre kalabilir.

Diğer göstergelerde olduğu gibi RSI göstergesinin de tek başına kullanılması tavsiye edilmez. Beraber kullanıldıklarında daha güçlü etki yaratırlar. RSI göstergesi özellikle formasyonları teyit ederken uyumsuzuklardan faydalanılırsa oldukça etkilidir.

Bu bağlamda aşağıdaki grafiği inceleyelim;

RSI Göstergesi

Bu grafiğimizde 3’lü tepe formasyonu görülmektedir. Ancak dikkat ederseniz fiyat grafiğinde tepe çizgileri paralel ilerlerken RSI göstergesi tepeye onay vermemiş aşağı yönde tepeler elde edilmiştir. Bu bir uyumsuzluk örneğidir ve 3’lü tepe formasyonunu teyit etmektedir. Bu grafikte fiyat tepe yaparken RSI göstergesinin aşağı yönelmesi yatırımcıya bir uyarı sayılmaktadır.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]Relative Strength Indicator (RSI)
Relative Strength Index – RSI
Relative Strength Index (RSI)
[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Videolu Anlatım” state=”close “][/mks_toggle]

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.