Ripple Nedir? Ne İşe Yarar?

OpenCoin tarafından üretilmiş bir altcoindir. Chris Larsen ve Jed McCaleb şirket kurucularıdır. 2015 yılında üretilmiştir. Ripple esas olarak düşük maliyetli ödemeler için tasarlanmıştır. SWIFT gibi ödeme ve transfer yöntemlerinin yerini almaya çalışmaktadır.

SWIFT yüksek komisyonla uluslararası para transferini gerçekleştirdiğiniz bir yöntemdir. Bu yöntemde maliyet dışında, transfer süresi de çok uzun olmaktadır. Ancak eğer banka altyapısı Ripple kullanırsa, bu maliyetler yok denecek kadar azalacak ve para transferleri birkaç saniyeye düşecektir. Yani esas olarak ripple kendisi bir paradan ziyade, başka para birimlerini transferde etkin olmayı amaçlamaktadır. Bu anlamda Bitcoin’den ayrılır.

Uluslararası bir çok banka Ripple’ı test etmektedir. Türkiye’de Akbank da ripple test süreçlerine başlamıştır.
Ripple’ı ayıran bir önemli özellik de madenciliğin olmamasıdır. 100 milyar XRP jetonu en başta block zinciri üzerinde üretilmiş bulunmaktadır. İşlem yapıldıkça bu jetonların sayısı azalmaktadır. İşlem yapıldıkça sayının azalmasının sebebi işlem güvenliği ve çifte harcamayı önleme amacıdır. Ayrıca Ripple, blok onayı beklemeyen hızlandırılmış bir networke sahiptir.

Ripple yöneticileri şu an dünyada kullanılmakta olan ödeme sistemlerini 80’li yıların interneti gibi görmektedir. Çok geri kaldığına ve artık bu alanda bir devrim olması gerektiğine inanıyorlar. Bu anlamda Ripple’ın tüm gereksinimleri en iyi şekilde karşılayabileceğini düşünüyorlar.

Ripple’ın kurucuları, Bitocin’e rakip olmayı değil tamamlayıcı bir unsur olmayı amaçlamışlardır. Ancak Bitcoin fanatikleri tarafından Ripple pek sevilmiyor. Çünkü Bitcoin , kağıt para sisteme ve bankacılığa alternatif olarak çıkmışken, Ripple parasal sistem içerisinde bankalarla entegre çalışmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda Bitcoin’den oldukça farklıdır.

Şu an yaklaşık 25 milyar dolar piyasa büyüklüğü ile kripto paralar arasında 3. Sırada yer almaktadır. (1- Bitcoin 2- Etherum) . Eğer gerçekten hedeflenen şekilde transfer sistemlerinin ve özellikle SWIFT’in yerini almayı başarırsa, çok daha fazla popüler olması beklenmektedir.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]Ripple
Best Ripple (XRP) wallets 2018
Coinmarketcap Ripple
[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Videolu Anlatım” state=”close “][/mks_toggle]

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.