Reşat Altın Nedir? Kaç Gramdır?

Osmanlı dönemine ait, günümüze kadar korunarak gelen altın türüdür. Üzerinde arapça yazı ve tarih bulunmaktadır. Piyasada hala bulunabilir durumda olsa da yatırım için pek önerilmemektedir. Bunun birden fazla sebebi bulunmaktadır. Öncelikli olarak reşat altının önerilmemesinin sebebi, sonradan taklit edilerek piyasaya sunulan çeşitlerinin olması. Yani piyasada Osmanlı dönemine ait olmayan reşat altınları da bulunmaktadır. 2. Kalite olarak bahsedilen bu reşat altını, piyasada karışıklıklara neden olmakta.

1. Kalite olmasına rağmen 2. kalite denilerek düşük fiyattan geri alınması, 2. kalite olmasına rağmen 1. kalite olarak satışının yapılması gibi nedenler problem teşkil ediyor. Alırken ve bozdururken müşterilerin aleyhinde oluşan bu duruma düşmemek için reşat altın alımı yapmamanız, onun yerine günümüzde kullanılan cumhuriyet altınına yönelmeniz daha doğru bir tercih olur.

Mutlaka yazının başını okurken aklınıza şu soru gelmiştir. Elinizdeki reşat altınının orjinal olup olmadığını, yani taklit mi yoksa gerçekten osmanlı dönemine ait altın mı olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bu okadar da basit değil. Çünkü bunu ayırt etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bir çok kuyumcu dahi bunu ayırt edemediği için reşat altını almaktan kaçınır veya risk almak istemediği için direkt ikinci kalite fiyatı üzerinden değerlendirerek geri alır.

Reşat Altın Fiyatları‘da haliyle merak edilen bir konu. Her ne kadar tavsiye edilmese de mutlaka birilerinin elinde bulunacaktır. Reşat altınının alım-satım arasındaki fiyat farkının fazla olması, bir diğer dezavantaj olarak görülür. Bu nedenle de yatırım için önerilmemektedir. Yatırım için, alım satım arasında az fark olan altınlar tercih edilir.

Reşat altın kaç gramdır?

Reşat altın teraziye atıldığında kulpsuz hali ile 7.20 Gr gelmektedir. Kulp altın değildir. Bozdurulmak istendiğinde bu gram üzerinden hesaplama gerçekleştirilir. Fakat satılırken Osmanlı altını olması nedeniyle biraz daha yüksek rakamdan satış işlemi yapılır.

Önemli Not: Yazı içerisinde orjinal olmayan reşat altını olarak bahsedilen reşat altını, altın olmadığı anlamını taşımamaktadır. Tamamen altındır fakat osmanlı döneminde üretilmediği için 2. kalite olarak söylenmektedir. Reşat altının orijinali, yani 1. kalitesi makbuldür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz