Qnb Finansbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Bankalar çeşitli sebeplerle ellerinde bulunan, ihtiyaç fazlası gayrimenkulleri satışa çıkarıyor. Bu satışlar genellikle internet ortamında e-ihaleler şeklinde yapılıyor.  QNB Finansbank da elinde bulunan bazı gayrimenkullerin satışını kendi internet sitesinde duyurarak alıcıların tekliflerini topluyor. Bankaların satmış oldukları gayrimenkuller, piyasadaki diğer örneklerine oranla daha uygun fiyatlardan sunulabiliyor. Hal böyle olunca pek çok alıcı bu satışlarla ilgileniyor.

Satışlar Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank elindeki gayrimenkulleri ihale ve açık artırma yöntemleri ile satıyor. Banka, gayrimenkulleri ve tüm özelliklerini internet ortamında ilan ediyor. İnternet sitesinden yayınlanan ilanda satışa çıkarılan gayrimenkule ait fiyat, konum gibi bilgiler yer alır. Gayrimenkulü almak isteyen kişilerin, ilgilendikleri gayrimenkulün tüm araştırmasını gerekli kurumlardan yapmaları faydalarına olacaktır.

Banka verdiği bilgilerin genel bilgi niteliğinde olduğunu ve gayrimenkule ait; kiracı, işgalci, elektrik-su vs. fatura borçları, vergi borçları hasar, hisse gibi durumları alıcının kabul ettiğini varsayar ve bunu şartnamesinde belirtir. Alıcıların daha sonra kendilerine sürpriz olmaması için gerekli detaylı araştırmayı yapması gereklidir.

Araştırmalar yapıldıktan sonra teklif vermek isteyen alıcılar gayrimenkulün muhammen bedelinin %2’si kadar teminatı bankaya yatırmalıdırlar.  Teminat yatırıldıktan sonra banka teklifi değerlendirmeye alır. Banka dilerse teklif ile satılan gayrimenkulleri de açık artırmaya sunabilir.

Açık artırma şeklindeki satışlarda ise yine muhammen bedelin %2 si teminat yatırılır ve ihale bittikten sonra teklifler değerlendirilir. İhaleyi kazananlara ihale onayı banka tarafından bildirilir. Gayrimenkul ihalesini kazanan kişiye tebligat gönderilir. Bu tebligatın bildirilmesinden başlayarak 30 gün içerisinde alıcı kişinin tüm satış bedelini ödemesi ve devir işlemleri için başvurması beklenir.

Gayrimenkule Ait Masraflar

İhaleyi kazanan kişiye tebligat gönderildikten sonra kişinin yasal süre içerisinde bankaya başvurarak tapu ve devir işlemlerini yapması gereklidir. Bu işlemler sırasında satış bedeli de alıcı tarafından ödenecektir. Satış bedeli nakit ve peşin olarak talep edilir. Ancak Qnk Bankası müşterilerine özel olarak satış bedelinin ödenmesi için kredi de kullandırabilir.

Teminat ödendikten sonra gayrimenkule ait olan elektrik su vs. borçları; ihaleyi kazanan kişinin sorumluluğundadır.

Satıştan doğan vergi, harç, tapu giderleri ile ilgili ödemenin satıcı tarafından yapılması gereken kısmını banka ödeyecektir.

Teminat yatırıp ihaleyi kazanamayan kişilerin teminatları, banka tarafından onaylanmayan satışlarda taraf olanların teminatları başvurdukları zaman banka tarafından iade edilir.

QNB Finansbank tarafından satışa sunulan gayrimenkulleri https://www.qnbfinansbank.com/gayrimenkul/gayrimenkul-arama.aspx  adresinde görebilirsiniz. Aracılık vb. işlemimiz yoktur konu bilgilendirme amaçlıdır. Kimseden bilgi belge kopara adı altında bir talebimiz olmadığı gibi edene de itibar etmeyiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz