QNB Finansbank ATM’si Kartımı Yuttu

Finansbank özellikle QNB Group tarafından satın alındıktan sonra özellikle ATM’lerine yaptığı yatırımlarını bir hayli arttırarak müşterilerini olabildiğince şubesiz işlem yapmaya yönlendirmekte. Zira şubelerde sıra beklemekten bunalan müşteriler için en büyük çözümlerden birisi olan günümüzün en önemli makineleri ATM’ler, gerçekten bankacılık konusunda çok işe yarıyorlar. Her ne kadar işlerimizi bayağı kolaylaştırıyor olsalar da tabii ki şubelerde memurla yüz yüze gerçekleştirdiğimiz verimi alamıyoruz. Bir de üstüne üstün ATM’ler işlem yapmaya çalıştığımız kartları yutarak bize bazı durumlarda gerçekten zor anlar yaşatabiliyorlar. Peki bu gibi durumlarda yani ATM’lerin kartımızı yuttuğu durumlarda ne yapmamız gerekiyor? Yapmamız gereken bazı yöntemler mevcut. Bu yöntemleri aşağıda sırasıyla bulabilirsiniz.

ATM’ler Genel Olarak Neden Kart Yutar?

ATM’ler hem sizden hem de yazılımlarından kaynaklı onlarca farklı sebepten ötürü kartınızı yutabilirler. Her ne kadar çok farklı sebepler olsa da şu kesin ki ATM’lerin kart yutmasının altında asıl iki neden vardır ve onlar da; güvenlik ve önlem.

Peki bu güvenlik ve önlem yazmamızdan kasıt nedir? ATM’ler tıpkı birer bilgisayar gibilerdir. Onlar için sadece 1 ve 0 yani sadece matematik vardır. Bu onların dilidir. Şayet kartınız ATM’ye 0 sinyali gönderirse ATM’ler de hem sizi hem de kendini korumak amacıyla kartınızı yutarak sistemlerini kilitlerler. Bu gibi durumların yaşanmaması için size önereceğimiz bu tavsiyeleri dikkatle okumalı ve uymalısınız. Banka müşterilerinin en çok başına gelen kart yutma olayı şifrelerini yanlış girmelerinden kaynaklanıyor. Bir de tabii ki hesabınıza konulan blokeler tarzı bankadan uygulanan işlemler de kartınızın yutulmasına sebebiyet vermekte.

ATM’ler Şifre Yanlış Diye Kart Yutar mı?

Yukarıda bahsetmiştik ya ATM’lerin asıl kart yutma nedenleri güvenlik ve önlemdir diye. ATM’ler kart yutarken aslında sizi düşündükleri ve size değer verdikleri için yutarlar. İşte şifrenizi yanlış girmeniz durumunda kartınızı yutması bundan dolayıdır. Yani bir işlem yapacağınız zaman kart şifrenizi ATM’nin verdiği uyarılara rağmen şayet üst üste 3 kere yanlış girerseniz ATM kartınızın çalındığını ve çalan kişiler tarafından hesabınıza erişilmeye çalıştığını zannedecek ve kartınızı yutacaktır. Bu işlem bankanın ATM’lere uygulattığı ve tamamen sizin güvenliğiniz için yapılmış bir şeydir. Yine yukarıda bahsettiğimiz matematik devreye girerek kartınız ATM’ye güvenli olmayan 0 sinyalini göndererek yutulmasını sağlar.

ATM’ler Zarar Görmüş Kartı Yutar mı?

Evet, yutarlar. Hatta yanlış şifreden dolayı mağdur olan müşterilerden sonra en çok zarar görenler listesinde zarar görmüş karttan dolayı mağdur olan müşteriler gelmektedir. Hani bahsetmiştik ya ATM’lerle kartlar arasındaki iletişim dili 1 ve 0’dır diye. İletişimleri bunlar evet ama iletişim kurulabilmesi için de bildiğiniz gibi bir dil gerekiyor. İşte kartımızın dili de üstlerindeki o ufak çiplerdir. O çiplerin içerisindeki 1’ler ATM’ye iletildiğinde ATM’ler sizin olduğunuzu anlar ve sağlıklı bir şekilde bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Fakat o çiplerin içerisindeki kodlardan bir tanesi dahi bozulsa ATM ile olan iletişim sağlıklı olmayacaktır ve işte bundan dolayı da ATM’ler kartınızı yutmaktadırlar. Örnek verirsek çiplerin üzerinde iletilmesi gereken 10 tane 1 varsa ve zarar gördüğü için ATM’ye 9 tane 1 iletilir ise, bu ATM için güvenlik ihlali olarak algılanır ve kartınız yutulur. Bu arada dipnot olarak belirtmekte fayda var ki bu durum kartınızın son kullanma tarihi ile de alakalı olabiliyor. Şayet kartınızın son kullanma

ATM’ler Teknik Hatalardan Dolayı Kart Yutar mı?

Maalesef evet, ATM’ler bizim hatalarımız dışında kendilerinden kaynaklı hatalardan da kartları yutabiliyorlar. Hem de birden fazla sebepten meydana gelen teknik hatalardan dolayı yutuyorlar. Bunların en başında ise elektrik kesintileri geliyor. Şayet işleminiz sırasında işlem yaptığınız ATM’de elektrik kesintisi meydana gelirse ATM kapanacağından dolayı kartınız da maalesef içeride kalacaktır. Elektrik kesintisinin haricinde bir de meydana gelen teknik arızalardan dolayı da kartınız ATM tarafından yutulabilir.

QNB Finansbank ATM’si Kartımızı Yutunca Ne Yapabiliriz?

Şayet kartınızı yutan QNB Finansbank ATM’si bankanın bir şubesine yakın ise, bir an önce şubeye giderek durumu bildirebilir ve oradaki çalışanlardan yardım alabilirsiniz. Ama eğer çevrenize şube yok ise hemen QNB Finansbank’ın 0850 222 0 900 hatlı müşteri hizmetlerini arayıp yardım almanız gerekiyor. Sizin çağrınızı yanıtlayacak bankanın müşteri temsilcisi hemen gerekeni yaparak önce kartınızı iptal edecek ve size de yapmanız gereken talimatları iletecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz