Otomotivde Daralma Artacak

Geçen yıl % 35 gibi ciddi oranda daraldı. Bu yıl da iç pazar ve üretimdeki daralma süreci devam edecek, ihracatta ise kısmi yavaşlama bekleniyor.

Türkiye otomotiv sanayiine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği 45′.Olağan Genel Kurulu’nu geçen hafta İstabul’da düzenlenen organizasyonla gerçekleştirdi.

Dünyada üretimin geçen yıl bir önceki yıla yakın seviyede 96.7 milyon adet olarak gerçekleşti. Küresel otomotiv üretimindeki bu duruma karşın ülkemizde üretim % 8.6 daraldı. Küresel pazara benzer şekilde seyreden küresel otomotiv pazarının ise yine 2018’de 2017’ye yakın seviyede, 96.4 milyon adet olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de ise otomotiv pazarı aynı dönemde %35 gibi ciddi bir oranda daraldı.

İhracat Yüzde 1 Geriledi

İhracat geçen yıla çok yakın bir seviyede 1 milyon 319 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı %5 gerileme kaydederken ticari araç ihracatı %8 artış gösterdi. İhracatın adet bazında %1 daralmasına rağmen, değer bazında artış göstermesi sanayimizin yarattığı katma değer açısından bir başarı göstergesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz