Odeabank ATM Kartımı Yuttu

Odeabank, ülkemizde ATM sistemlerine en çok yatırım yapan ve altyapısını günden güne geliştiren en hızlı büyüyen bankalar arasında yer alıyor. Tıpkı müşteri hizmetlerinde olduğu gibi ATM’lerinde de son teknoloji kullanmayı tercih eden Odeabank, müşterilerinin yaptığı her işlemden sonra memnun ayrılması için çalışıyor. Fakat bazı durumlar var ki her bankanın başına gelen olumsuzluklar Odeabank’ın da başına gelebiliyor. Aslında bu olumsuzluklar bankalardan çok müşterileri etkiliyor.

Çünkü bu tür olumsuzluklar sonucunda işlem yaptığımız banka veya kredi kartlarımız kart canavarları ATM’ler tarafından yutuluyorlar. Peki bunu nasıl önleriz? Aşağıda vereceğimiz bilgileri inceleyerek bu tür olumsuzlukların yaşanmasını nasıl engelleyeceğiniz ve yaşandığı taktirde de nasıl yol izleyeceğiniz detaylıca inceleyebilirsiniz.

Odeabank ATM’sinin Kart Yutmaması İçin Neler Yapmalıyız?

Aslında olaya bu soruyla yaklaşmak yanlış olabilir. Çünkü asıl sorulması gereken soru şu; kendi hesap ve kart güvenliğimizi ATM’lerden iyi nasıl sağlarız? Neden mi soruyu böyle değiştirdik? Cevabı oldukça basit. ATM’ler her koşulda önce sizin güvenliğini sağlamak için programlıdırlar. Odeabank da ATM’lerinde güvenliğe en çok önem veren bankalar arasında yer alıyor. Yani şayet bir Odeabank ATM’si kartınızı yuttuysa sizin fark edemediğiniz bir güvenlik açığınızı fark ettiği için yutmuştur. Peki bunu nasıl engelleriz? Olmazsa olmaz maddemiz şifre güvenliğiniz. Çünkü kart canavarı ATM’lerin kartlarınızı yutmasının en büyük nedeni şifrenizi yanlış girmenizden kaynaklanıyor.

Zira ATM’lerin çekirdek kodlarında kesin olan şifre güvenliği protokolünden dolayı kart şifrenizi 3 kere yanlış girerseniz anında banka tarafından ATM aracılığıyla kartınıza el koyuluyor. Yani kartınızın yutmasını ATM’lere bankanız emrediyor. Neden mi böyle bir güvenlik protokolü var? Odeabank dahil bütün bankaların ortak düşüncesi şöyle; ”Bir insan devamlı kullandığı kart şifresini çok zor unutur. Unutsa dahi çağrı merkezlerimizi arayarak yardım alır.” şeklinde olduğu için bu protokol var. Yani bu güvenlik eşiğine takılmamak için şifrenizi en fazla 2 kere üst üste yanlış girmeniz gerekiyor. Ardından ise kartınızı ATM’den geri alıp Odeabank’ın 444 8 444 hatlı numarasından müşteri hizmetlerini arayıp yardım almalısınız.

Bir diğer altın husus da tabii ki kartınıza nasıl davrandığınızla alakalı. Böyle deyince biraz garip olabiliyor lakin bu garip dediğimiz madde çok önemli. Zira kullandığınız Odeabank kartınızın üzerindeki çipiniz kart çizimlerinden, ıslanmalarından veya kırılmalarından dolayı zarar görürse bankasının ATM’si kartınızı yutacaktır. Kartın üzerindeki çipler bir nevi size banka tarafından atanmış parmak izinizdir. ATM’ler de size özel djital parmak izinizi okuyamaz ise bunu güvenlik ihlali olarak algılayarak sizin güvenliğiniz için kartınıza el koyacaktırlar. Bu tür sorunlar yaşanmaması için kartımızın son kullanma tarihine ve zarar görüp görmediğine çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Odeabank ATM’si Arıza Yaparsa Kart Yutar mı?

Cevabı çok net ve kısa; evet, yutar. Tıpkı bütün bankaların ATM’lerinde olduğu gibi Odeabank’ın ATM’lerinde de yaşanacak teknik arıza veya elektrik kesintisi sonucu maalesef kartınız içeride kalacaktır. Fakat bu durumun yaşanması çok ama çok düşük olasılıktır çünkü bütün bankalar ATM’lerine gereken hem donanımsal hem de yazılımsal bakımları tam zamanında gerçekleştirmekteler. Bundan dolayı da hiçbir ATM kolay kolay arızalanmayacak ve kartınızı da yutmak zorunda kalmayacaktır.

Odeabank ATM’si Kartımızı Yutunca Ne Yapmalıyız?

Şayet bir Odeabank ATM’si kartınızı yutarsa yine kendi güvenliğiniz için yapmanız gereken birkaç işlem var. Öncelikle önemli olan kartımızı Odeabank’ın hangi ATM’sinde kaptırdığımız. Yani şayet kartımızı bir Odeabank şubesinin ATM’sinde kaptırdı isek hemen şubeye girip yardım almalıyız. Ama diyelim ki şube kapalı ya da ATM’nin etrafında Odeabank şubesi yok. O zaman ise ATM’nin başından kesinlikle ayrılmamalıyız. Ardından bankanın 444 8 444 hatlı numaradan müşteri hizmetlerini arayarak mağduriyetimizi belirtmemiz gerekiyor. Odeabank müşteri temsilcisi ilk olarak sistem üzerinden kartınızı kullanıma kapatacak ve sizin yeni kart siparişinizi alacaktır. Lakin tekrardan hatırlatma fayda var ki bankanın müşteri temsilcisi size tamam ATM’nin başından ayrılabilirsiniz diyene kadar olduğunuz yerden ayrılmamanız çok önemli. Ve evet, maalesef ATM’ye kaptırdığınız kartınızı tekrar geri alıp kullanamazsınız. Zira ATM’ler tarafından yutulan kartları Odeabank sisteminden kapattırmalı ve yeni kart sipariş etmelisiniz. Umarız başınıza böyle bir iş gelmez ve uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz