Mum Formasyonları Nelerdir? Nasıl Yorumlanır?

Mum çubukları, mum formasyonları, mum grafikleri ya da mum çizgileri olarak adlandırılan bu analiz yöntemi, belirli olan dengesizlikleri erken tespit etmenizi sağlar. Bunun için biraz detay verelim.

Daha önce bir başka yazıda kısaca mum grafiklerinden bahsetmiştik. 1600 lü yıllardan beri Japon’ların kullandığı bu formasyonları şimdi daha detaylı inceleyeceğiz. Öncelikle mum formasyonları forex, kripto para, hisse senedi dahil her piyasada rahatlıkla kullanılabilir .Mum formasyonları ile mekanik işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Grafik okumayı kolaylaştırmakta ve belirli dengesizlikleri daha erken tespit etmenizi sağlamaktadır.

Mum grafiklerinde önemli olan faktörleri ele alalım;

    • Mumların rengi
    • Mum gövdesinin boyu
  • Mum boyu (taradığı fiyat seviyesi)
  • Gölgenin yeri
  • Gölgenin boyu
  • Mumun oluşum şekli
  • Mumun grafikteki yeri

Mum Formasyonları

Mumların rengi: Alış ve satış hareketliliğini görsel bir şekilde ifade eder. İçi boş (veya beyaz) gövde rengi ile içi dolu (veya siyah) gövde rengi vardır. Bu renkleri isterseniz bilgisayar programı aracılığı ile değiştirebilirsiniz. Beyaz renk alışın kuvvetli olduğunu , siyah renk satışın kuvvetli olduğunu ifade eder.
Açılış fiyatının altında oluşan bir kapanış siyah gövde , açılış fiyatının üzerinde oluşan bir kapanış beyaz gövde oluşturur.

Mum Formasyonları

Mum gövdesinin boyu: Alıcılarla satıcılar açısından kararlılığı ifade eder. Beyaz veya siyah olan gövdenin boyu ne kadar büyükse kararlılık o kadar yüksektir. Üstteki örnekte beyaz kısım daha büyüktür. Yani piyasa kapanışı açılış seviyesinden sonra pek gerilemeden en yukarılarda kapatmıştır.

Mum Formasyonları

Mum boyu: Taradığı fiyat seviyesini ifade eder. Gövde ile birlikte tüm diğer alanları kapsar. Üstteki grafikte A ile B alanının tamamı mum boyu olmaktadır.

Mum Formasyonları

Gölgenin yeri: Gölge gövdeden sonra geriye kalan uzantılardır. Taradığı fiyat seviyelerini ifade eder. Alıcı satıcı kuvveti hakkında bilgi verir.

Mum Formasyonları

Gölge boyu: Gölgenin boyu piyasanın fiyat seviyelerine nasıl tepki verdiğini gösterir. Gölge boyu ne kadar büyük olursa piyasa işlem gören fiyat seviyelerini o kadar kabul etmiyor demektir. Ve piyasa o tarafa gitmekte zorlanır.

Mumun oluşma şekli: Mumların oluşturduğu görüntüler değişik anlamlar taşır. Her bir mumun oluşturduğu şekil yapısı farklıdır. Yaklaşık 20 tane temel mum çubuğu vardır.

Mumun yeri: Mum trend içerisinde mi oluştu? Oluştuğu yer yatay bir piyasa mıydı ? Yani yanındaki mumların durumu, trendin yapısı bulunduğu yeri ifade eder. Bu anlamda temel mum şekillerinin oluştukları yer önemlidir. Tek başına verdiği anlam ile bulunduğu yerdeki anlamı farklı olacaktır.

Mum çubuklarını etkileyen gölge, mum ve gövde boyu, oluşma şekli, oluşma yeri ise mum formasyonlarını oluşturmaktadır.

EN ÇOK KULLANILAN MUM ÇUBUKLARI VE FORMASYONLARI

Çekiç ve Asılan Adam (Hammers and hanging man): Adı gibi görüntüsü de asılan adama benzetilebilir. Trend sonlarında ortaya çıkarsa dönüş belirtisidir. Gölge boyu gövdenin 2 katından fazladır. Asılan adam ile çekiç görüntüsü aynıdır fakat gövde renkleri farklıdır. Asılan adam (siyah gövde) yükseliş trendi sonlarında görülür. Çekiç (beyaz gövde) düşüş trendi sonlarında görülür. Bu mum çubuğunu gördüğünüzde sizin için öncü sinyal olacaktır. Piyasanın geri dönebileceğine dair temkinli olmakta fayda var. ( Asılı Adam Formasyonu )

Mum Formasyonları

Delici Çizgi (Piercing Line)

Güneşli gökyüzü olarak da bilinir. Üstteki resimdeki gibi yan yana mumlar oluşursa piyasanın yukarı döneceğinin habercisidir. Beyaz gövdeli mum bir önceki siyah mumun yarısını geçmektedir. Boğa piyasası habercisi olabilir.

Mum Formasyonları

Karanlık Bulutlar (Dark Cloud)

Grafiğimizdeki gibi yükselen trend sonlarında görülür. Formasyon 2 çubukla oluşur. Bir önceki mum beyaz gövdelidir. 2. Mum beyaz mumun yarısını fiyat alanı olarak tarar ve düşüşle kapatır. Trend sonlarında sıkışma alanlarında görülür. Kara bulutlar fırtına habercisidir.

Mum Formasyonları

Yutma (Engulfing ): Uzun süreli fiyat hareketlerinden sonra görülürse önemlidir. Son mum bir önceki mumun tamamını yutar. Bu alıcı-satıcı baskısını gösterir. Ayı-Boğa savaşının galibi bellidir. Düşüş trendinin sonra görülen yutan büyük beyaz mum yükseliş habercisidir. Yükseliş trendinin sonunda görülen büyük siyah yutan mum düşüş habercisidir.

Mum Formasyonları

Sabah ve Akşam yıldız (Morning star-Evening star):

Çok sık rastlanırlar. Başka indikatörlerle yön teyidi yapılmalıdır. Mum ve gövde boyu kısadır. Morning Star yükseliş habercisi iken Evening Star düşüş habercisidir. Morning Star düşen bir trend sonrası boşluk bırakıp aşağıda oluşursa daha güçlü dönüş habercisi olur. Kendisinden önceki mum siyah gövdeliyken kendisinden sonra gelen mum beyaz gövdeli olmalıdır. 3 mum beraber değerlendirilir.
Evening Star yükseliş trendi sonrası boşluk bırakıp yukarıda oluşursa daha güçlü düşüş sinyali oluşturur. Kendisinden önce gelen mum beyaz ,kendisinden sonra gelen mum siyah olmalıdır. 3 mum beraber değerlendirilir.

Mum Formasyonları

Dönüş Yıldızı (Doji Star): Bitkinlik ifade eder. Açılış ve kapanış fiyatı aynıdır. Trendin sonu anlamına gelebilir. Düşüş trendi sonlarında oluşursa “Bullish Doji Star”, yükseliş trendi sonlarında oluşursa “Bearish Doji Star” denilir. Trend sonlarında sık sık görülüyorsa daha güçlü sinyal olmaktadır.

Mum Formasyonları

Kayan Yıldız (Shooting Star): Yükselen piyasalarda görülürse düşüş habercisidir. Mum renginin önemi yoktur, beyaz ya da siyah olabilir. Yukarı doğru uzun bir gölgesi vardır. Daha önceki mumlarla arasında genelde boşluk oluşur. Kapanış fiyatı aşağıda ve açılışa yakındır. Bunu gördüğünüzde trend sonu olabilir , dikkat etmekte fayda var.

Mum Formasyonları

Üç siyah karga (Three Crows): Gövdesi büyük 3 tane siyah mum arka arkaya oluşur. Çubukların en yüksek yerleri bir önceki çubuklardan aşağıdadır ve çubukların en düşükleri bir önceki düşükten düşüktür (lower highs and lower lows). Yukarı trendden sonra oluşur. Grafikteki gibi gövdeler bir önceki gövdeleri örter. Güçlü düşüş trendi habercisidir.

Mum Formasyonları

Harami: Volatilitenin azaldığına işaret eder. Acaba trend bitmekte midir? Esas olarak bir kararsızlığı ifade eder. Temkinli olma zamanı gelmiştir. Birinci mum ikinci mumu yutar görünümdedir. İkinci mum küçüktür. Grafikteki şekil oluşur.

harami

Uzun Ayaklı Yıldız (Long Legged Doji): Gövde rengi önemli değildir ve neredeyse yok gibi küçüktür. Genellikle ters yöne dönüşü işaret eder. Gün içinde büyük fiyat oynamaları sonrası açılış fiyatında kapanır. Şekildeki görüntülerden biri oluşur.

Mum Formasyonları

Kız Böceği Yıldızı (Dragon-Fly Doji) ve Mezartaşı (Gravestone Doji)

Dragonfly Doji ters yöne dönme görüntülüdür. Gün içi büyük fiyat aralıkları oluşmuştur. Açılış ve kapanış fiyatı aynı olmakla birlikte günün en yükseğidir. Düşüş trendleri sonunda görülür,yükseliş habercisidir.

Mum Formasyonları

Gravestone Doji ters yöne dönme görünümlüdür. Gün içi büyük fiyat aralıkları olmuştur. Açılış kapanış fiyatı aynı ancak günün en düşüğüdür. Adından da anlaşılacağı gibi pek iyi bir işaret vermez. Yükseliş trendi sonlarında görülür ve düşüş habercisidir. Trend artık ölmüştür , mezar taşı yapılmıştır.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]Candlesticks Patterns
Basic Japanese Candlestick Patterns
The 5 Most Powerful Candlestick Patterns
[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Videolu Anlatım” state=”close “][/mks_toggle]

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz