Makas Farkı Olmadan Altın Alma

Bankacılık işlemlerinden biri olan Arbitraj, fiyat farklılıklarından yararlanmak gayesi ile para, kıymetli madenler (altın, pırlanta, platin vs.), tahvil, hisse senedi alım satımıdır. Altın alıp satma işleminde de altını dolarla alıp yine dolar ile satma söz konusudur. TL ile yapılan alım satımlarda kâr ya da zarar etme durumu nasılsa Arbitraj makası da benzer bir durumdur.
Arbitrajda zarar etmemek için ONS (ulusal piyasalarda 1 ons altın= 31,10 gram saf altın demektir) fiyatlarının iniş ve çıkış grafiklerinin sıkı takip edilmesi gerekir.

Dolar-TL paritesinin hiç bir önemi olmaz. Türk bankaları arasında makas farkı olmadan altın alma işlemi ne yazık ki her banka tarafından yapılmıyor. Geçmişte de Şekerbank TL Arbitrajı (makas aralığı) düşük olduğu için oldukça cazipti.
Günümüzde her bankanın uyguladığı bir Arbitraj makası (alım satım farkı) mevcut fakat göreceli olarak oldukça yüksek. Genel olarak Altın-TL işlemleri tercih edilebilir. Altın fiyatlarının ani yükselişi veya düşmesi de makas aralığının değişiklik göstermesine neden olur. Bankalar arasındaki fiyat politikaları farkı çok küçük aralıklarda seyrettiğinden X veya Y bankası arasında çok büyük farklılıklar olduğu söylenemez.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

İşlem yapmak için en uygun olan bankanın seçilmesi gerekir. Bankada vadesiz TL/Dolar/Altın Hesabı açılmış olmalıdır. İşlemler internet üzerindeki bankanın web sitesinden yapılabilir. Yatırım işlemleri menüsünden Dolar/Altın – Dolar/Arbitraj – Alınacak/Satın alınacak Dolar sekmelerinden yapılacak işlem seçilir. Altın-USD altından dolara çevirme USD-Altın dolardan altına dönüştürme işlemleridir.

X bir bankada Al-Sat (Arbitraj) farkı örneğin; bankanın bize (1 gr için) altını satış fiyatı = 50.50 USD, bizim bankaya (1 gr altını)sattığımız fiyat = 50.30 USD olursa aradaki fark 0,20 USD ‘dır. Ons (31,10 gr) x 0,20 = 6,2 USD çıkar. Bu ne anlama geliyor? X bankasından altın alırken Ons fiyatı 1500 iken 1507 olursa kâr etmiş olunur. Her 7 USD kâr-zarar sınırıdır.

Arbitraj yapıldığında altın dolara çevrildikten hemen sonra TL’ ye çevirmek istenirse 2. kez Arbitraj yani alım satım farkı ödenmiş olur, yani zarar edilir. Satış işlemi için ons fiyatının tekrar düşmesini beklemek, uygun olacaktır. Bankalar ons grafik değerlerini her 3-5 dakikada günceller. Arbitraj en iyi kârı Altın/USD işleminde bırakıyor. Bunun sebebi ise Altın/USD endeksinin uluslararası piyasalarda ters hareket etmesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz