( LKS ) Limit Kontrol Sistemi Nedir?

2007 yılı itibari ile hayatımıza giren LKS nedir? Limit Kontrol Sistemi ne işe yarar? Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olabilir? LKS ile kontrol altına alınan kredi kartları limitlerine ait tüm bilgilere ve LKS ile ilgili merak edilenlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Limit Kontrol Sistemi Nedir?

LKS, Limit Kontrol Sistemi, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol edilen ve tüm bankaların kredi kartları limitlerini kontrol edebilecekleri bir sistem olarak hizmete sunulmuştur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik dahilinde oluşturulan sistem, kredi kartı limitlerinin toplamının bankalar arasında Limit Kontrol sistemi tarafından takip edilmesine olanak sağlamaktadır.

Özetle, size ait bir tek kredi kartı limiti bulunuyor ve bu limite göre tüm kredi kartı veren bankalar size verdikleri kredi kartına bir limit belirliyor. Yani her bankanın kredi kartına ait ayrı limit yerine, tüm bankaların verdiği kredi kartlarının limitleri toplamı sizin kredi kartı limitinizin LKS’deki hali oluyor. 2007 yılı itibari ile hayata geçen sistemde limitleriniz, sisteme üye bankalarca görülebiliyor.

Limit Kontrol Sistemine Göre Kredi Kartı Limitleri Nasıl Belirleniyor?

İlk defa kredi kartı alıyorsanız, kredi kartı limitiniz gelirinizin 2 (iki) katı ile sınırlıdır. Kredi kartınız aldıktan sonraki yıl ise bu limit gelirinizin 4 (dört) katına çıkarılır.

Kredi Kartı Limiti Belirlenirken Neler Dikkate Alınır?

Kredi kartı veren banka size bir limit oluştururken;

– Yasaklılık hali ve kredi sicilinize,
– Ekonomik ve sosyal durumunuza,
– Aylık ve yıllık ortalama gelirinize,
– Diğer bankalar tarafından verilen kredi kartlarınızın limitlerine,

bakılır.

Kredi Kartı Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızın limiti yukarıda saydığımız kriterlere bağlı. Eğer, bankanıza başvuru yapmanıza rağmen kredi kartı limitiniz hiç veya istediğiniz kadar yükseltilmediyse muhtemelen LKS’deki limitinizin dolu olmasından kaynaklanıyordur. Bu durumda, kullanmadığınız bir kartı kapattırmanız, kredi kartı limitiniz için Limit Kontrol Sisteminde yer açılmasını sağlayabilir. Bankalar size sormadan kredi kartı limiti artırımına gidemezler. Kredi kartı limitini artırmak için önce sizi bilgilendirir ardından onayınızı isterler. Kimi bankalar ise düzenli limit artışı yapabilmek için sizin onayınıza başvurabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz