Litecoin Nedir? Nasıl Üretilir?

Litecoin, Bitcoin’den sonra ilk çıkan sanal paradır. Charlie Lee (eski Google çalışanı) tarafından Bitcoin’e alternatif olması için üretilmiştir.

Litecoin Nedir?

Açık kaynak kodlu olup, algoritması Bitcoinden esinlenerek üretilip 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. Özellik olarak Bitcoin ile hemen hemen aynıdır. Ancak transfer maliyeti ve işlem hızlı çok daha düşüktür. Bitcoin’in daha güncel sürümü gibi de görebiliriz.

Litecoin Nasıl Üretilir? ( Litecoin Madenciliği )

Daha hızlı onay sistemleri ve daha geniş blok depolama sistemleri olduğu için verimliliği yüksektir. Scrytp tabanlı bir algoritması olduğu için, ev bilgisayarları ile bile madencilik yapılabilmektedir (güçlü olması şartı ile). ASIC cihazlar bu Scyrtp tabanlı algoritmaya üstünlük kuramamaktadır. GPU ve CPU ile madencilik yapılabilmektedir. Ayrıca Litecoin, Segwit ve Lighting Network gibi sistemlerle de uyumludur.

Algoritmasına göre 84.000.000 adet Litecoin üretilimi ile sınırandırılmıştır. 2.5 dakikada bir blok işleyerek bitcoin’e göre çok daha hızlı olmaktadır. Bitcoinin üretim sayısı 21.000.000 adet ile sınırlıydı. Litecoin bu anlamda 4 kat daha fazla üretim imkanı sunmuş oluyor. Piyasa fiyatı adet sayısından ötürü olsa gerek Bitcoin’e nazaran çok aşağıda kalmıştır.

Şu anda kripto paralar içerisinde piyasa büyüklüğü olarak 6. sıradadır. Daha verimli çalışmasına rağmen istenen popülariteye bir türlü kavuşamamıştır. Kripto para camiasında, Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür değerlendirilmesi yapılmaktadır. Belki de bu değerlendirmeler sadece, Bitcoin simgesinin altın renginde olması ve Litecoin simgesinin gümüş renginde olmasından ileri gelmektedir.

Charlie Lee’nin kendi ifadesine göre Litecoin’i üretirken Bitcoin ile yarışmak gibi bir amacı yoktu. Sadece alternatif bir kripto para üretmek ve bu pazarı geliştirmek gibi bir amacı vardı. Ancak taraftarları Bitcoin işlem maliyetleri ve süreleri göz önüne alınarak kıyaslandığında gerçek değerinin daha çok daha yukarılarda olması gerektiğine inanıyor.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]What Is Litecoin?
What is Litecoin? A Basic Beginners Guide
[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Videolu Anlatım” state=”close “]
[/mks_toggle]

Etiketler :

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.