Kripto Para Piyasası Verilerini Daha İyi Anlamak için 5 Basit İpucu

Kripto ticareti, akıllı yatırımcılar için bir kenara para kazanmak veya hatta tam zamanlı bir işe dönüştürmek için harika bir fırsattır. Bu tür bir ticaretle ilgileniyorsanız, akıllı yatırımcıların rastgele kararlar almadığını bilmelisiniz. Aksine, kazanç elde etme olasılığını en üst düzeye çıkarmak için veri odaklı çözümler seçerler. Sizlere kripto para piyasası verilerini daha iyi anlamak için ipuçlarını aktaracağız.

Veri Analizi Dow Teorisine Dayanmaktadır

Dow Teorisi, kripto para piyasası analizinin özünü temsil eder. Dow Teorisi’nin temel fikri piyasa fiyatı hareketinin mevcut tüm bilgileri yansıtmasıdır. Başka bir deyişle, ticaret stratejisi eski, şimdiki ve gelecekteki kripto para birimi ile ilgili tüm bilgilere bağlıdır.

Bir kripto parasının fiyatını etkileyen tonlarca faktör var, bu nedenle gerçek dalgalanmalar doğada tam olarak rastgele değil. Aksine, fiyat, geleneksel arz ve talep kurallarının yanı sıra pazarlama faaliyetlerine, kamuoyuna ve diğer birçok özelliğe bağlıdır.

kripto para piyasası verileri

Piyasa Trendlerinin Üç Aşamasına Dikkat Edin

Anlamanız gereken başka bir şey, hemen hemen her dijital para biriminin piyasa trendlerinin üç aşamasından geçtiğidir.

  • Bilgili tüccarların paraları satın almaya veya onlardan kurtulmaya başladıkları birikim aşaması. Bunu popüler inanışın aksine yaparlar, ancak fiyat bir süre bozulmadan kalır.
  • Diğer yatırımcıların aynı modeli izlemeye başladığı emilim aşaması. Fiyat daha sonra tarihi zirvelere veya en düşük seviyelere ulaşır.
  • Doğal arz ve talep yasaları nedeniyle fiyatın bir kez daha dengelendiği dağıtım aşaması.

Zaman Dilimini Düşünün

Kripto para ticareti belirli bir zaman diliminde gerçekleşir, bu yüzden tüm paydaşları kısa vadeli ve uzun vadeli yatırımcılara bölebiliriz.

İlki, hızlı bir şekilde çok işlem yapan gün içi yatırımcılar. Bu gibi durumlarda, gün içi işlemcilerin kısa vadeli işlem grafiklerini en son 15 dakika, bir saat veya en fazla dört saati kapsayan verilerle analiz etmeleri şaşırtıcı değildir.

Uzun vadeli yatırımcılar güvenli oynarlar, bu nedenle kripto fiyatlarını her saat analiz etmek zorunda kalmazlar. Bunun yerine günlük raporlardan haftalık ve hatta aylık analizlere kadar uzun vadeli grafikler kullanıyorlar.

Piyasa Değeri Önemli

Kripto para piyasası verilerini analiz etmenin dördüncü yolu piyasa sınırını takip etmektir. Belirli bir para biriminin toplam değerini hesaplamak için basit bir matematiksel formüldür. Tanım olarak, kripto para piyasası kapitalizasyonu, genellikle dolaşımdaki arz olarak adlandırılan, madeni paraların piyasadaki toplam jeton sayısının geçerli fiyatıdır.

Göreceli Güç Endeksi

Kripto yatırımcıları aynı zamanda piyasa fiyat hareketinin iki özelliğine odaklanan göreceli Güç Endeksi’ni (RSI) arıyorlar – hız ve güç. Bu nedenle, RSI temel olarak bir kripto para biriminin mevcut fiyatı ile tarihsel performansı arasında bir karşılaştırmadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz