Kredili Mevduat Hesabı ( KMH ) Nedir?

Kredili mevduat hesabı, kısaca tüketicilerin acil olan nakit gereksinimlerini karşılayan kredi türü mevduat hesabıdır. Kısaca KMH olarak bilinen kredili mevduat hesabı, ATM’ler aracılığı ile rahatlıkla 7 gün 24 saat çekip kullanabileceğiniz kredi türüdür.

Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesabı başvurusu yapmadan önce sizden istenen şartlara uymanız gerekmektedir. Bunun için isterseniz KMH açmak istediğiniz bankanın internet sitesinden başvuru yapabilirsiniz. İsterseniz de hesabınızın olduğu bankanın size en yakın şubesine giderek gelir belgenizi gösteren belge ve TC kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra banka size Kredili Mevduat Hesabı Sözleşmesi verecektir. Bu sözleşmeyi imzalayıp kabul ettikten sonra belirtilen limitler doğrultusunda kredili mevduat hesabınız başarıyla açılmış olacaktır. Ancak bazı bankalar anında kabul etmediği gibi kredi türünde olan bu mevduat hesabınız için onay aşamasına alabilmektedirler. Kredi notunuz düşük ise bu kredili mevduat hesabını açmanız zor olacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Açma Şartları Nelerdir?

Kredili mevduat hesabı açma şartları bankalara göre değişiklik gösterirken en çok dikkat edilen konu tüketicinin geliri olup olmamasıdır.

İstenen şartlar arasında;

• 18 yaşından büyük olmak
• TC vatandaşı olup TC kimlik aslı ve fotokopisi
• İkametgâh belgesi
• Yaşadığınız yerde size ait olan son 3 aylık her hangi bir fatura,
• Sabit gelirinizin olduğunu gösteren belge,
• Kredi notunuzun yüksek olması aranan şartlar arasındadır.

Bu şartlar sağlandıktan sonra kredili mevduat hesabı açabilirsiniz. Bazı bankalar daha katı şartlar istemekte ve kredi notunuza kadar dikkat etmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranları Ne Kadar?

Kredili mevduat hesaplarının faiz oranları bankaların belirlediği oranlara göre değişmektedir. Günlük, haftalık ve bazen de aylık faiz uygulamaktadırlar. Bunun yanı sıra TCMB tarafından uygulanan anlaşma faiz oranları aylık %1,84, gecikme faizi ise %2,34 oranında olsa da kredili mevduat hesabı bu faiz oranlarına göre uygulama yapmamaktadır. Bunun yanı sıra ilk başlarda kredili mevduat hesaplarının faiz oranları %5 olmuştu. Ancak Merkez Bankası tarafından azami rakama indirilmesi istenin %2 civarında faiz oranları bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki 1.000 TL Kredili Mevduat Hesabının yıllık faizi 300 TL civarındadır.

Kredili Mevduat Hesabı Limiti Ne Kadar?

Kredili mevduat hesap limitleri bankalar göre değişmektedir. Bazı bankalar 5.000 TL civarında limit koyarken, bazı bankalar ise gelire göre limit koymaktadır. Bu sayede geliriniz ne kadar ise 3 katına kadar kredili mevduat hesabınıza limit ekleyebiliyorsunuz. Yani bu durumda kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunduğunuz bankanın şubesindeki personellerin inisiyatifine bağlıdır. Fakat bunun dışında kredili mevduat hesap limitleri tüketicinin gelir ve kredi notlarına göre değerlendirilerek verilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Hayat Sigortası Ne Kadar?

Kredili mevduat hesabı açanlar hayat sigortası da yapabilmektedir. Bu zorunlu olmadığı gibi sadece tüketicilerin inisiyatifine bağlıdır. KMH açacak olan tüketiciler 18 ile 75 arasında olması ve bu tüketicilerin hayat sigortaları tamamen almak istedikleri krediye göre değişmektedir. Dosya ve diğer ek masrafların yanı sıra kredili mevduat hesabı açarken hayat sigortası da açmak isteyenler, KMH limitine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre zarfında hayatını kaybeden tüketiciler eğer banka her hangi bir borcu var ve kapatamadıysa hayat sigortası devreye girmektedir. Bankaya olan borç bu şekilde kapatılırken sigorta tazminat bedeli üzerinden düşülür ve belirtilen çek ya da senetlerden ödenir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.