Kredi Ve Kredi Kartı Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak?

Sicil affı ödeme güçlüğü çekerek yasal takibe düşmüş, kara listeye alınmış kişileri yakından ilgilendiriyor.

Kredi Sicili Nedir?

Artan ihtiyaçlarla birlikte, çözümü kredi ürünlerinde arayan kişilerin bir kısmı aldıkları kredi borcunu vadesi içerisinde ödeyemeyerek hem bankaların başlattığı yasal işlemlerle boğuşmak zorunda kalıyor hem de kara listeye girerek kredi sicillerinin bozulmasına neden oluyor.
Kredi sicili bozulan kişiler 5 yıl boyunca bankaların kredi ürünlerinden de faydalanamıyor. Finans sektörü ile içli dışlı olan kişiler için bozuk bir kredi sicili ne yazık ki daha büyük dar boğazlar anlamına geliyor.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Kredi sicil affı ise, sicili bozularak kara listeye düşen kişilerin yeniden kredili ürün kullanabilir hale gelebilmeleri için hükümet tarafından çıkarılan bir aftır. Kredi sicil affı ile “yasaklı” veya “kısıtlı” olarak nitelendirebileceğimiz kişiler kara listeden çıkarılarak yeniden kredi ve kredi kartı alabilir hale getirilmektedir.

En son 2017 yılında çıkarılan sicil affı ile yaklaşık 12.5 milyon kişi kara listeden çıktı. Çıkan sicil affından faydalananların yaklaşık 1.5 milyonu ise esnaftı.

Bankaların kara listelerinde bulunan pek çok kişinin gözü kulağı çıkması beklenen yeni sicil affında. Bu beklentiyi karşılayacak herhangi bir haber veya girişim henüz gündemde görünmüyor. 2018 yılında sicil affının çıkıp çıkmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz