Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalara yapılan ödemeleriniz geciktiği zaman kredi siciliniz olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Bu yazıda kredi sicili kötü olduğu zaman düzeltilebilir mi ve nasıl düzeltilir konusunu gündeme getirdik.

Kredi için bankaya müracaat etmeden önce kredi miktarını, faizlerini, aylık taksitlerini ve vadeyi doğru olarak belirlerseniz, ödemelerde bir zorluk çıkmadan rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Bu şekilde hem kredi siciliniz, hem de kredi notunuz etkilenmez.

Kredi Notu ile Kredi Sicili Farkları

Kredi sicili, kredi notundan farklı olarak bankalarla yaşadığınız tüm ilişkileri içeren bir rapordur. Yani kredi sicil raporunuzda sizin bir banka ile olan tüm kredileriniz, kredi limitleriniz, kredili mevduat hesabı limitiniz ve kredi kartlarınızın limitleri yer alır. Bunlara ilave olarak kredi limitlerinizi ne kadar kullandığınız, kredi kartlarınızı ve kredi borçlarınızı hangi aralıklarla ödediğiniz, gecikmeye düşüp düşmediğiniz, en fazla kaç ay gecikmeye düştünüz ve şu an ne kadar borçlusunuz gibi çok sayıda bilgi yer alır. Yani kredi notuna oranla çok daha detaylı bir açıklamayla karşı karşıyasınız.

Kredi sicilinde kara listeye girdiyseniz; 90 gün boyunca kredi taksitini ödememiş ve banka tarafından yasal takip sürecine yönlendirilmişsiniz demektir. Eğer kredi kartı kullanıyorsanız ekstrenin asgari ödeme kısmını ödeyerek de gecikmeden kurtulabilirsiniz. Kredi notunuzu birkaç ay düzenli kredi ödemesi yaparak kolay bir şekilde yükseltebiliyorsunuz.

Kredi Sicilini Temizleme

Borçlarınızdan kurtulmak için bankaların uygun yapılandırma seçeneklerini değerlendirin.

Kredi sicilinizin bozulmasıyla birlikte kredi çekmeniz zorlaşacağından dolayı, 90 günlük süreyi ve bazen 90 gün sonrası için banka avukatlarıyla olan süreci faydalı kullanın. Borcu taksit taksit düşünün ve ilk önce ödemeniz gereken borcu ilk önce ödeyin ve gecikmeden kendinizi çıkarın. Birinci taksit 60 gün gecikmede ikinci taksit de gelmiş 30 gün gecikmede diyelim. 60 gün gecikmede olan da 30 gün gecikmede olan da kredi notunuzun düşmesine sebep olur ama 60 gün olan 90 güne yaklaştığından dolayı siciliniz için tehlike arz eder.  Borcun tamamından ziyade taksit taksit düşünmeye çalışın ve borçlarınızı ödeyerek yasal yükümlülüklerden kurtulun.

Kredi başvurusu yaparken ödeme gücünüzü hesaba katarak başvuru gerçekleştirin, kredi sicilinizin düzelmesi için de borçlarınızı kapatmaya çalışın.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz