Kredi Notunu Öğrenmek İçin Bankada 2.Hesabımızın Olması Şart mı?

Kredi notu, kişinin kredi geçmişine ait bazı verilerin analiz edilmesi sonucunda oluşturulan bir puandır. Bankaların eskiden beri kullandıkları bu sistem, bankaya müşterilerinin mali durumları hakkında fikir vermektedir. Ayrıca kredi notları müşterilere bir nevi referans olmaktadır. Bu nedenle bankalardan kredi çekmek istediğiniz zaman bankalar, öncelikle sizin şuan ki mali durumunuza bakmak yerine kredi notunuza bakmayı tercih ederler. Eğer kredi notunuz yeterli ise bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi çekebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

  • Kredi öğrenmenin farklı yolları bulunuyor. Bunlardan ilki aracı kuruluşlardır. Günümüzde hizmet veren aracı kuruluşlar sayesinde belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz.
  • Kredi Kayıt Bürosu ’da aynı şekilde kredi notunuzu öğrenmede size yardımcı oluyor. Kredi Kayıt Bürosu, önceki yıllarda sadece bankaların yaptığı başvurulara cevap verirken şimdi bireysel yapılan başvurular da değerlendirilmektedir.
  • Kredi notunuzu aynı zamanda Findeks’in web sitesi üzerinden de öğrenme şansınız bulunuyor. Bunun için web sitesini ziyaret ederek bireysel ya da kurumsal olarak hesap açmanız ve sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Daha sonrasında belirli bir ücret karşılığında kredi notunuzun sorgulamasını yapabiliyorsunuz.

Kredi Notunu Öğrenmek İçin Bankada İkinci Hesabın Olması Gerekiyor mu?

  • Kredi sorgulaması yapabilmeniz için bankalar ile daha önceden işlem yapmanız gerekiyor. Bankalardan kredi çekmek ya da kredi kartı almak bankalarda kaydınızın oluşmasını sağlayacaktır.
  • Kredi sorgulaması yapabilmek için bir bankada bir hesabınızın olması yeterli olacaktır. Kredi sorgulamasında ikinci hesap olması şartı koşulmamaktadır.
  • Sadece tek bir banka ile çalışmış olmanız kredi notunuzun oluşması için yeterli olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

  • Kredi notunu yükseltmek için kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Aksi halde kredi notunuz düşecektir.
  • Kredi çekebilmek için sık sık bankalara kredi başvurusunda bulunmamalısınız. Aksi durumda kredi notunuz düşebilir. Sadece ihtiyacınız olduğu durumlarda kredi başvurusunda bulunun.
  • Adınıza kayıtlı olan tüm faturaların geçmiş borçlarını ödeyin. Ayrıca bu faturaların ödemelerini de düzenli olarak yapın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz