Kredi Notuna Göre Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredinin onaylanması için kredi notunun iyi olması gerektiğini daha önce belirtmiştik. Bununla beraber kredi notuna göre kredi hesaplaması yapmak için bir takım bilgileri öğrenmeniz gerekiyor.

Bankalardan ihtiyaç kredisi, kredi kartı vb. iktisadi anlamda destek alabilmek için, sadece başvurmak ve istenilen evrakları eksiksiz ve tam bir şekilde ibraz etmiş olmak yeterli değildir. İşin en zor aşaması, bankanın değerlendirme yapması yani kredi notunuzun sorgulanarak hangi skala da olduğunuzun belirlenmesi, buna bağlı olarak da onay görüp, görmeyeceğiniz konusudur. KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan kredi skoru, bankalarla olan tüm ilişkileriniz göz önünde tutularak hesaplanır.

Daha önce kullandığınız kredi ve kredi kartları, ödediğiniz ve ödemekte olduğunuz borçlar, ödeme alışkanlıklarınız, kredi ve kredi kartı limitleriniz ve fatura ödemeleriniz gibi banka ile ilgili olan her durumunuz incelenir. Talep ettiğiniz kredi miktarı ve geri ödeme için vade talebiniz dahi kredi bileteniz açısından önemli etkenlerdir. Tüm bu durumlar değerlendirilerek bir kredi puanı ortaya çıkar.

Kredi Notunun Önemi Nedir?

Bankalar kredi ve kredi kartı kullandığımın da minimum bir kredi skoru seviyesi belirlerler. Sizin kredi puanınız, bankanın kredi skoru seviyesi altında kalır ise onay almanız pek mümkün görünmez. Bu KKB skoru, bankaların kredilendirebilmesi için findex aracılığı ile tüm bankalarda yaptığınız işlemler ,tek bir veri tabanında toplanarak, 0 ile 1900 arasında verilen puan değeridir. Başka bir deyişle 900 ile 1900 arasındaki kişilerin kredileri için, talep ettiği kredi miktarı ile vade süresi üzerinden aylık geliri ve ödemesi gereken borçları hesaplanarak, ev sahibi olup olmadığı ve aynı hanede yaşayan, bakmakla yükümlü olunan kişiler dahi hesaplanarak KKB skoru ortaya konulur.

Kredi notuna göre kredi hesaplama verilere dayalı, bilimsel bir istatistiktir. Kredi notu seviyesi bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Aynı kredi notu ile bir bankadan kredi alabiliyorken, bir diğerinden alamayabilirsiniz.

Kredi notu, eylemlerinize ve iktisadi hareketlerinize göre değişir. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek ya da düşürmek anlık olacak bir iş değildir. Zaman içerisindeki ödeme alışkanlıklarınız, maddi durumunuz, borçlarınız vb. olaylar ile kredi notunuz yükselebilir ya da düşebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında, bankalardan kolay bir şekilde kredi yada kredi kartı almak istiyorsanız, kredibilitenizi yüksek tutmalı ve ya kredi puanınıza çok fazla güvenmiyorsanız talep ettiğiniz miktar ve ödeme koşullarını daha alçak gönüllü tutmanızda fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz