Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi çekmek istediğiniz zaman bankalar başvurularınızı reddediyorsa bunun asıl nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır. Bankalar, artık müşterilerine kredi vermeden önce müşterilerinin aldıkları krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğini merak eder. Bunun için müşterilerini daha önceki mali geçmişlerine göre puanlandırır. Bu puanlar sayesinde de bankalara kredi çekmek için yaptığınız başvurular hızlı bir şekilde değerlendirilir ve size geri dönüş sağlanır. Eğer kredi başvurularınızın olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız bunun için kredi notunuzun yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Kredi Notu Neden Düşer?

 • Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmamak ya da borçları hiç ödememek, gecikmiş borç bulundurmak kredi notunun düşmesinin asıl nedenidir.
 • Adınıza kayıtlı fatura varsa ve bu faturaları düzenli olarak ya da hiç ödemiyorsanız kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir.
 • Şirket ve ticari kaydınız varsa ve bu kayıt altındaki borçlarınızı ödemiyorsanız yine kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenecektir.
 • Ayrıca kredi çekmek için sık sık bankalara başvuruda bulunuyorsanız bu durumda kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapabilirim?

 • Daha önceden çektiğiniz kredilere ait borçlar varsa öncelikle bu borçları ödeyerek yola çıkmalısınız. Çünkü bankalar genel olarak kredi ve kredi kartı borçlarınıza bakarak kredi notunuzu belirlemektedirler.
 • Kredi kartlarınızın ödemelerini düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca asgari tutardan birazda daha yüksek ödemeler kredi notunuzun daha hızlı yükselmesine yardımcı olabilir.
 • Adınıza kayıtlı olan faturaların gecikmiş ya da ödenmemiş borçları varsa bu borçları da ödemelisiniz.
  Sürekli kredi başvurusunda bulunuyorsanız bunun yerine sadece ihtiyacınız olduğu durumlarda kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Kredi Notunuz Düşük Olduğunda Bankalar Size Kredi Verir mi?

 • Bankalardan kredi çekmek istediğinizde maaşınıza ne kadar yüksek olursa olsun eğer Findeks kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermek istemeyeceklerdir.
 • Ancak kimi durumda bankalar kredi notunuz düşük dahi olsa size kredi verebilir. Bunun için de sizden hem kefil hem de maaş dekontunuz istenecektir.
 • Ayrıca kimi durumlarda bankalar üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün olup olmadığına bakarak da size kredi verebilir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.