Kredi Kartınızı Kapatmalı Mısınız?

Artan yaşam maliyetleri ve gittikçe artan kredi kartı faiz oranlarıyla, kredi kartlarını kapatarak finansal refahınızı iyileştirmeye ve borcunuzu sınırlandırmaya karar verebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, kapalı kartla ilişkili herhangi bir kredi geçmişine ne olacağı da dahil olmak üzere, bir kredi kartını kapatmanın kredi puanınız üzerindeki etkisini anlamak önemlidir. Genellikle, daha düşük maliyetler ve daha az borç hedefinize ulaşmanın daha akıllı yolları olabilir.

İnsanlar Neden Kredi Kartlarını Kapatıyor?

İnsanlardan kredi kartını kapatmasını isteyen en yaygın sorunlardan bazıları şunlardır;

Aşırı harcama: Çok fazla para harcadığınızı düşünüyorsanız, kontrolü yeniden kazanmanın ve plastikle sanki ağrısız harcamaların cazibesine karşı en iyi yolun kredi kartı hesabını kapatmak olduğunu anlayabilirsiniz.

Etkin olmayan kartlar: Artık kart kullanmıyorsanız, özellikle kartta yıllık bir ücret ödüyorsanız, hesabı kapatmanın en iyi yol olduğunu düşünebilirsiniz.

Kimlik hırsızlığına karşı koruma: Bazı kişiler kimliklerinin çalınması olasılığını azaltmak amacıyla bir kredi kartı hesabını kapatabilir.

Yüksek faiz oranları: Onlardan kaçınmak için hesabı kapatabilirsiniz.

Yüksek bakiye taşımak: Bir hasar kontrol şekli olarak, bazı insanlar üzerinde yüksek bir bakiye olduğunda kredi kartını kapatmaya karar verir.

kredi kartı kapatmak

Bir Kartı Kapatmak Yerine Bunu Düşünün

Bunun yerine beş farklı senaryoda yapabileceğiniz şey aşağıdadır.

Harcama Yapmak İstediğinizde

Hesabı kapatmak yerine, hesabı kapatmak yerine daha fazla harcamaya karşı koymak için kartı kesmeniz daha iyi olabilir. Bu şekilde, kredi notunuza gelecekteki finansal ihtiyaçlarınızı tehlikeye atabilecek olası bir isabetten kaçınabilirsiniz.

Etkin Olmayan Bir Kartınız Olduğunda

Kartın yıllık ücreti yoksa, özellikle de bir süredir sahipseniz, geçmişinin kredi raporunuzun bir parçası olarak kalması için kartını açık tutmak isteyebilirsiniz. Bunu açık tutmak, kredi kullanım oranınızı artırarak kredi puanınıza başka bir şekilde de yardımcı olabilir.

Yüksek Ödenmemiş Bakiyeleri Yönetmeniz Gerektiğinde

Kredi bakiyesine sahip bir kredi kartını kapatırsanız, o karttaki kullanılabilir kredi veya kredi limitiniz sıfıra düşürülür ve bu da kartı maksimumda tuttuğunuz anlamına gelir. Bir maksimize edilmiş kartın  yalnızca maksimize edilmiş gibi görünen bir kartın bile kredi kullanım oranınızı artıracağından kredi puanınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Zaten yüksek olan bir bakiyede daha fazla ücret biriktirme konusunda endişeleriniz varsa, kartı kesmek bir kez daha kapatmaktan daha iyi olabilir.

Kartınızın Yüksek Faiz Oranı Olduğunda

Yüksek faiz oranına sahip bir kredi kartında hala ödenmemiş bir bakiyeniz varsa, kartın kapatılmasının ödenmemiş bakiyeye olan faiz birikimini durdurmayacağını unutmayın. Daha iyi bir çözüm, kredi kartınızı daha düşük bir faiz oranı istemek için aramak olabilir, özellikle de kartınız bir süre geçtiyse ve kredi notunuz elinize geçtikten sonra yükseldi. Ayrıca her ay bakiyenizin tamamını ödemek için çalışabilirsiniz.

Kimlik Hırsızlığı İle Uğraşırken

Kimliğinizi korumanın bir kredi kartı hesabını kapatmaktan daha etkili yolları vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz