Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Aslında tüm banka kartları ve kredi kartları için geçerli olan Güvenlik Kodu (CVC) alışverişlerimizde güvenliğimiz sağlayan bir kart kodudur. Bu kod sayesinde alışverişlerimizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz.

Kredi kartı güvenlik kodu ve banka kartı güvenlik kodu kartımızın arka yüzünde bulunan 3 haneli rakamlardan oluşan sayısal bir koddur. Genelde arka yüzdeki beyaz şerit (imza bandı) üzerinde yazılı olan rakamların son 3 hanesi bizim kredi kartımızın güvenlik kodu olarak belirlenir. Bazı banka kartları ve kredi kartlarında bu rakamlar 5 veya 7 basamaklı olabilmektedir. Fakat bu durum kafanızı karıştırmasın. Kredi kartınızın güvenlik kodu burada yazan rakamların son 3 hanesidir. CVV2 veya CVC2 olarak bilinen güvenlik kodu sadece bankanın bildiği şifreleme mekanizması ile kartınızın son kullanma tarihi arasında bir şifreleme ile kartınızı güvenli bir şekilde kullanmanızı imkan vermektedir.

Güvenliğiniz için kredi kartınızın ve banka kartınızın güvenlik kodu dahil hiç bir bilgisini banka çalışanı dahil paylaşmayınız. Aksi halde bilginiz dışında nakit çekim ya da alışveriş yapılabilir. Böyle bir durumda hemen bankanızla iletişime geçerek kartınızı iptal ettirin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz