Kredi Kartımdan Para Çekilmiş Ne Yapabilirim?

Kredi kartları hayatımızda önemli bir yere sahip olsa da bu kartın kaybolması veya çalınması durumunda sorunlar görülebiliyor.

Kredi kartları günümüzde yaşlı, genç, emekli, çiftçi, çalışan, öğrenci ve ev hanımlar vs. neredeyse bütün insanlar kullanmaktadır. Kredi kartı hayatı kolaylaştırdığı için tüm insanlar tarafından çabuk benimsenmiştir. Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır.

Kredi kartı sayesinde kişiler üzerinde fazla para taşımaz pratik bir araçtır. Alışverişlerde beyaz eşya, mobilya, giyim, gıda, evdekorasyon ürünlerinde vs birçok alanda taksitli alışveriş imkanı sağlar. Üreticiler herkesin kredi kartı kullandığını bildikleri için kredi kartlarına cazip imkanlar tanırlar. Bu kadar faydalı olan kredi kartının zararları da vardır. Tüketici bilinçsiz kullandığı takdirde ödeyemeyeceği kadar büyük borçlar altına girerek hayatı kabusa dönüşebilir.

Siber hırsızlık da dahil her türlü hırsızlık şekli günümüzde yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Zengin olmasanız da nakit paranız olmasa da bu durum hırsızlığa engel değildir. Eğer kredi kartınız varsa hırsızlar için bu durum çok caziptir. Hem internetten hemde alışveriş merkezlerinden rahatlıkla çalınan kredi kartı ile alışveriş yapılabilir. Her tüketici bu durum ile karşı karşıyadır. E- ticaret sistemleri kurulduktan sonra bu durum daha da çok artmaktadır.

Hatta kötü niyetli kişiler kredi kartlarına yönelik dolandırıcı çeteleri kurarak kredi kartlarını kopyalamaktadır. Böyle durumlarda kart kullanıcıları bazı zorluklarla karşı karşıya kalır.

Kredi Kartından Para Çekilmiş İse Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartından para çekilmiş ise kart sahibi ilk olarak kartın ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmelidir. Sahip olunan kredi kartı iptal edilmelidir.

Kredi kartının çalındığı ya da kaybolduğu yerde bulunan karakola müracaat edilmelidir. Çalındığına dair eğer hesaptan para çekimiş ise hesaptan para çekildiğine dair tutanak tutturulmalıdır.

Kart sahibi o güne kadar alışveriş yaptığı yerlerin listesini çıkarmalıdır. Karttan çekilen paranın kart sahibi tarafından harcamadığının göstergesi olacaktır.

Bankadan kredi kartından ödeme yapılmadığına dair harcama itiraz formu istenir.

Kartın çalındığı ve haksız bir durum ile karşı karşıya olduğunu bildiren bir dilekçe doldurulur. Bankaya dilekçe, harcama itiraz formu, (polis tutanağı) ile başvurulur. Savcılığa iletilir. Bu harcamanın kart sahibi tarafından yapılıp yapılmadığı 3 ay içerisinde belli olur.

Çalınan kredi kartı ile alısveriş yapıldığı cep telefonuna bildirildiğinde bu durum hemen iptal edilebilir.

Kredi kartı çalındıktan sonra kart sahibi bankaya çalındığını 24 saat sonra bildirse de kart sahibi bu durumdan sorumlu değildir diye söylense de bu durum bankanın vereceği karara bağlıdır.

Kart sahibinin bilmesi gereken bazı durumlarda vardır. Kişi internette veya başka bir yerde kart bilgilerinin çalındığını düşünsede kartın arka bölümünde bulunan CVC yani güvenlik kodu bilinmeden herhangi bir alış veriş yapamaz.

Kredi kart şifrelerinde kolay sıralı numaralar ya da doğum tarihleri kullanmamalıdır. Bunun yerine daha zor şifreler kullanmalıdır.

Kredi kartı alınacağı zaman çalıntıya, hırsızlığa karşı teminat veren bankalardan alınmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz