Kredi Kartı Ve Banka Kartı Arasındaki Farklar?

Hiç kredi kartı ve banka kartı arasında kafanız karıştı mı? Siz tek değilsin. Sadece aynı görünmekle kalmaz, aynı yerde sıklıkla kabul edilirler. Ancak benzerlikler burada sona eriyor. İkisi arasındaki temel fark, para kazandıkları kaynaktır. Kredi kartı parayı onaylanan kredi limitinize göre alırken, banka kartı tutarı banka hesabınızdan çeker. Hadi daha yakından inceleyelim.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı ile veren bankanın sizin için belirlediği kredi limitine göre borç alabilirsiniz. Kredi Kartları size anında likit verir ve işlem detayları her ayın sonunda kredi kartı ekstrenize yansıtılır.

Kredi Kartı ile alışveriş yaparken para banka hesabınızdan düşülmez; bunun yerine, tutarın belirlenen bir süre içinde bankaya geri ödenmesi gerekir. Geri ödeme geçmişinizin, bankaların size kredi kartı vermeden önce baktığı kredi puanınızı etkilediğini unutmayın.

Banka Kartı Nedir?

Bir banka kartı, bir satın alma işleminde harcadığınız tutarı sabitleyerek banka hesabınızdan para çeker. İşlem yaptığınız satıcı ilgili bankaya işlem hakkında bilgi verir ve para daha sonra satıcının hesabına aktarılır. Tüm süreç birkaç saniye sürer.

Banka kartı mı kredi kartı mı nasıl anlaşılır

Bu kartların kendi başlarına ne anlama geldiğini inceledikten sonra, ikisi arasındaki temel farklar şunlardır;

Kredi Limiti

Kredi Kartı onaylanmış kredi limitinizden borç almanıza izin verirken, banka kartı hesabı bakiyenizden çekmenize olanak tanır. Bununla birlikte, bankalar bir gün içinde çekebileceğiniz miktar için bir sınır koyabilir. Banka kartları ile, hesabınızda yeterli paranız yoksa işlem gerçekleşmeyecektir. Bu sınırlar zaten bu ürünlere entegre edilmiştir.

Çekilmeye Karşı Alınan Ücretler

Genel olarak banka, banka kartı ile kendi ATM’lerinden ve diğer bankalardan yapabileceğiniz ücretsiz para çekme sayısını sınırlar. Daha fazla para çekme işlemlerinde nominal bir ücret alınır. Ancak, bir ATM’den kredi kartı kullanarak para çekerseniz, işleme, çekilen tutar üzerinden alınan bir anlık faiz oranı eşlik eder. Bu tür para çekme işlemleri için de bir işlem ücreti alınır.

Bonuslar

Banka kartları’ndaki bonusların kullanılması biraz daha uzun sürebilir. Ancak bir kredi kartı, akıllıca kullanmanız koşuluyla, en heyecan verici bonusları sunabilir.

Hem kredi kartı hem de banka kartı’nın faydaları vardır. Acil bir durumda kredi kartı müttefikiniz olsa da, anında paraya erişmenizi sağlarken, banka kartı rutin ihtiyaçlar için hesabınızdan para çekmenize olanak tanır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz