Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Nedir?

Kredi kartı ödeme güvencesi, bankaların ve aracı sigorta şirketlerinin kredi kartı sahiplerine işsiz kalma yada geçici iş göremezlik gibi durumlarda kredi kartı borcunuzun ödenmesini güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Bu sigorta ile beklenmedik bir durum sonucu ekonomik zorluklar söz konusu olduğunda, işsizlik durumunda, siz yeni bir iş buluncaya ya da geçici iş göremezlik durumunda siz işinizin başına dönünceye kadar geçecek sürede kredi kartı borçlarınızın ödenmesine destek olur.

Kredi Kartı Ödeme Güvencesi, aynı zamanda bir yaşam sigortasıdır. Sigorta süresi içinde olası bir yaşam kaybı veya tam ve daimi maluliyet durumunda da kredi kartı borcunuzun tamamı güvence altındadır.

Kimler Yararlanabilir?

Bu sigortadan yararlanabilmek için öncelikle bir kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Şunu da belirtmekte fayda var. Kredi kartınız hangi bankaya ait ise o banka üzerinden kartınızı sigorta ettirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bunun dışında kredi kartı işsizlik sigortası yapan sigorta şirketleri de bulunmakta ve hangi sigorta şirketinin yada banka sigortasının sizin için daha faydalı olacağı konusunu araştırmanızda fayda var. Bu tamamen sizin tercihinize bırakılmış bir durumdur.

Kredi kartı ödeme güvence sigortasını yaptırabilmek için 18-65 yaş aralığında olmak ve en az bir kredi kartı sahibi olmanız gerekmektedir.

Sigorta Süresi ve Primler Ne Kadar?

Sigorta süresi en az 1 (bir) yıldır ve siz aksini belirtmedikçe otomatik olarak yıllık yenilenir. Yenilenme işleminin otomatik olarak gerçekleşmesini istemiyorsanız bunu sigorta yaptırırken açık olarak belirtmeniz gerekmektedir. Kredi kartı ödeme güvencesi sigortası yıllık olarak yenilenir.

Ödenecek olan sigorta primi, kredi kartı dönem borcunuzun %1’i karardır. Örneğin 1.000 TL dönem borcu olan kredi kartınızın sigorta pirimi 10 TL dir. Bu ödeyeceğiniz prim, kredi kartınızın bir sonraki ekstresine yansıyacak şekilde tahsil edilir. Eğer kredi kartınızın dönem borcu yoksa her hangi bir prim tahsil edilmez.

Kredi Kartı Ödeme Güvencesi Ödenecek Teminat Tutarı Ne Kadar?

Kredi kartı sigortası kapsamında her hangi bir olumsuzluk durumunda ödenecek olan maksimum teminat tutarı 10.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Bu tutar bir çok bankada ve sigorta şirketlerinde değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sigorta yaptırırken teminat tutarını göz önünde bulundurmanızda fayda var.

İşsiz Kaldım Poliçeden Nasıl Faydalanabilirim?

Poliçeden faydalanabilmek için eğer işsiz kalmış iseniz, öncelikle işsiz kalma nedeniniz iş veren tarafından işten çıkarılmanız yada haklı nedenle istifa etmeniz gerekmektedir. Bunların dışında işsiz kalmış iseniz bu sigortadan faydalanmaya bilirsiniz. Bu hususa dikkat etmeniz gerekir.

Hangi Bankalar Kredi Kartı İşsizlik Sigortası Yapmaktadır?

Kredi kartı veren bütün bankalar kredi kartı ödeme güvencesi sigortası yapmaktadır. Garanti bankası, yapı kredi, iş bankası, vakıf bank, akbank ve bunların dışında özel sigorta şirketleri de sigorta yapabilmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.