Kredi Kartı Nasıl İptal Edebilir?

Ülke genelinde kredi kartı kullanımı geçmiş dönemlerde çok az durumda iken, artık günümüzde pek çok tüketicinin günlük alışverişlerinde ve harcamalarında dahi nakit yerine kredi kart kullandığını söylemek mümkündür. Ayrıca tek bir kişinin birden fazla kart sahibi olduğu bu günlerde tüketicilerin kredi kartı ile yaşamış olduğu sorunlar da beraberinde geliyor. Kredi kartı aidatları, masrafları ve ödeme sorunları nedeni ile her ne kadar da kredi kartı kullanmaya alışık olunsa dahi kişiler kartlarını kapatmak ya da iptal ettirmek istemektedirler.

Kredi kartlarına ilişkin yaşanılan sorunların beraberinde getirmiş olduğu kredi kartımı nasıl iptal edebilirim sorusu pek çok tüketici tarafından merak edilen önemli bir noktadır. Ancak bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü her bankanın çalışma politikası ve işleyişi farklı olabilmektedir. Ayrıca kart başvurularında bankaların sunmuş olduğu kolaylıklar ve avantajlar kredi kartı iptali durumunda biraz daha güçleşebilmektedir.

Kredi kartımı nasıl iptal edebilirim sorusunu soran tüketiciler bir takım yöntemler ışığında iptal sürecini başlatabilirler. İlk olarak iptal işlemi için tüm kart borcunun kapatılmış olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü borcu bulunan kredi kartlarının iptal edilmesi mümkün değildir. Kredi kartlarının ya da kartının ileriye dönük tüm mevcut borçlarının da kapatılmasının ardından banka şubesinin ziyaret edilmesi gerekir. Kart limitinin yüksek tutarlarda olması ve faizlerden yana sorunlar yaşayan tüketicilerin de borç transfer kredisi ya da ihtiyaç kredisi kullanarak kart borçlarının kredi kullanarak taksitlendirmeleri önerilir. Bu yöntem ile kredi kartına ait mevcut borç tutarları da kapatılmış olur.

Kredi kartının iptaline ilişkin banka şubesinin ziyaret edilmesi esnasında iptal işlemine ilişkin kredi kartı iptal formunun doldurulması ile banka yetkilisine teslim edilmesi gerekir. Bu aşamada formun onaylı nüshasının banka yetkilisinden alınması unutulmamalıdır. Ayrıca bu süreç sonucunda herhangi bir yanıt alamayan banka müşterilerinin bankanın genel müdürlüğüne dilekçe yazarak kredi kartı iptalini talep etmesi önerilir. İadeli taahhütlü olarak gönderilmesinin ardından telefon bankacılığı aracılığı ile detaylı bilgiler ve destek alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz