Kredi Kartı Çalınırsa Ne Yapılır?

Kredi kartları hayatımıza girdiğinden beridir çok önemli bir etkiye sahip olmakla beraber kişinin yanında nakit bulundurmasına ihtiyaç duymamasına ve cebinde para az olduğu hallerde dahi yüksek harcama tutarında alışveriş yapabilmesini sağlayan araçlardan bir tanesidir.

Kredi kartı başvurusu yapmak isteyen bir şahıs, önceliğini genellikle avantajı olan bir bankanın kartını kullanmak isterler. Zaten çoğu banka ilk kredi kartı açtırmak isteyen bireylerin kredi kartı limitlerini yüksek seviyede (1500 TL) tutmaktadır. Hem işi görülsün hem de alışveriş yapmasının yanı sıra nakit para çekme limitini, kartın ana tutarının yarısı kadar belirler (750 TL).

Bankalar kredi kartları konusunda tüm bireylerin başvurularını %90 oranında onaylamaktadır. Onaylanmayan %10 luk kesim ise banka kara listesinde olan bireylerin başvurularını kapsamaktadır. Genelde bu şahıslara kredi kartı ve kredi onayı verilmez, zira bankaya ekonomik açıdan zarar veren bir bireyi neredeyse hiçbir banka istemez.

Kredi kartları ne kadar avantajlı olsalar dahi bazı durumlarda çileyi de beraberinde getirmektedir. Kredi kartı çalınması durumunda sanki evinize hırsız girmiş gibi hissedersiniz. Çok değil bundan 2 yıl öncesine kadar bankaların hemen hepsi çalınan kartlar ile harcama yapılan tutarları ödememekte ve durum için kart itirazı yapmanız gerektiğini belirtmiştiler. Ancak son düzenlemeler ile habersizce kartınızdan harcama yapılmış ise 1000 / 2000 TL arasındaki tutarı geri iade etmektedir. Ancak şu şartları sağlamanız gerekiyor ki buna dikkat edin.

  • 3D secure ile alışveriş yapılan kredi kartı harcamalarında bildiğiniz gibi cep numaranıza harcama tutarı hakkında mesaj onayı gelmektedir. Bu mesajı girerseniz ve ben yapmadım derseniz banka tutarı iade etmez.
  • Çalınan kredi kartlarında şifresiz kullanım konusunda iade olunmaz
  • Çalınan kart durumunu bankaya 48 saat sonra haber verirseniz iade olunmaz.

Yukarıdaki bilgiler sadece bir kaçıdır yani daha bir çok etken olduğunu hatırlatalım. Kredi kartınız çalınmış ise yapacağınız işlemleri adım adım belirtmekte fayda olacaktır.

  • Öncelikle kartınız hangi bankaya ait ise hızlıca müşteri hizmetleri numarasını bulup (bankanın atmlerinin üzerinde yazar veya bankanın internet adresine girip bakabilirsiniz) onları aramalısınız. Çıkan konuşma esnasında kaybolma çalınma sesli yanıt sisteminde kodları tuşlayarak hızlıca müşteri hizmetlerine bağlanıp durumu izah edin. Onlarda kartınızı kapatacaklar ve tarafınıza 14 gün içinde yeni kart göndereceklerdir.
    Kapanan veya kapatılan kredi kartlarınızdan artık harcama yapılmayacaktır.
  • Kapattığınız halde döküme baktığınızda harcama yapılmış ise durum hakkında bankanın şubesine gitmeli ve ters ibraz denilen kredi kartı itiraz dilekçesini göndermelisiniz. Bu işlem banka şubelerinde yapılmaktadır. Bazı bankalar fax numaralarını verip, konu hakkında bilgilendirme yapmanızı teyit edebilir.
  • Çalınan veya kaybolan kredi kartlarından nakit para çekilemez bankamatiklerden. Nedeni şifrenizi bilmediklerindendir.
  • Çalınan kartlar ile internet sitelerinden kolayca 3D siz olarak alışveriş yapılabilir. Ancak çoğu site mesaj gönderecektir ama yabancı siteler genelde göndermez. Bu harcamalarda kesinlikle kart itirazı yapmanız gerekiyor ki yapılan itirazların %99 u iade edilir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.