Kredi Kartı Çalındığında Para Çekilir Mi?

Kredi kartın çalınması veya kaybolması durumda , kart sahiplerinin akıllarında ” Kredi Kartım Çalındığında Para Çekilir Mi ” sorusu geçmektedir.

Teknolojik açıdan herşeyin hızlı yaşandığı bir dönemde kişiler artık nakit para taşımak istemezler. Nakit para taşımak hem riskli hemde belli bir meblağın üzerinde taşınması zordur. Kredi kartlarının taşınması oldukça pratiktir. Meblağ açısında da yüksek değer taşımaktadır. Taksitli alışverişlerde de çok kolaylık sağlar. Artık kredi kartları yaşantımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Kredi kartları bilinçli ve amacına uygun kullanıldığı takdirde kişileri rahatlatan bir araçtır.

Siber yöntemlerde dahil olmak üzere günümüzde her türlü hırsızlık yapılmaktadır. Eğer kredi kartları ile alışveriş yapılıyorsa olası bir hırsızlığa daha çok dikkat etmek gerekir. Kişinin kredi kartına sahip olması hırsızların faaliyete geçmesi için yeterli bir sebeptir. Bazı güvenilir olmayan internet sitelerinden alışveriş yapıldığında kredi kart bilgileri kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. İnternet hackerları çok rahat bir şekilde bu bilgileri temin ederek kart sahibinin haberi olmadan kredi kartından para çekebilirler.

Kredi kartının kayıp ve çalıntı olduğu 24 saat içinde bildirilmese de yapılan alışverişten müşteri sorumlu değildir. Ama yine bu durum bankaların karar verme yetkisi altındadır.

Çalınan Kredi Kartımdan Para Çekilmiş Ne Yapmalıyım?

Eğer kredi kartı çalınmış ise kart limitinin kullanılmaması ve karttan yapılacak harcamalardan sorumlu olmamak için kredi kartın ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri aranarak bildirilmesi gerekir.

Kredi kartı iptal edildikten sonra konunun en yakın emniyete bildirilmesi isabetli olmaktadır. Karakolda kredi kartın çalındığına dair tutanak tutturulmalıdır.

Kredi kartı ile alışveriş yapılan yerlerin listesi çıkarılmalıdır.

Bankadan harcama itiraz formu istenir. Bu form ile beraber kredi kartı ile alış veriş yapılan yerlerin listesi ve polis tutanağı ile savcılığa başvurulur. Ayrıca aynı form bankayada bildirilir. Bu harcamanın kart sahibi tarafından yapılıp yapılmadığı 3-4 gün içerisinde tespit edilir. Ama işlemin sonuçlanması 3 ay gibi zaman içerisinde çözümlenir.

Kredi kartı çalındıktan sonra kart sahibi durumu bankaya bildirmiş ise bundan sonra yapılan alışverişler bankanın sorumluluğundadır kart sahibi bu durumdan sorumlu değildir. Bu şekilde bilinse de konu bankanın insiyatifindedir.

Kart sahibinin bilmesi gereken bazı detaylarda vardır. Kredi kartının şifre seçimi önemlidir. Kart şifresi hırsızların alışveriş yapmasına mani olabilir. Kolay şifre hackerlar tarafından hemen çözülebilir. Şifre saklama yükümlülüğü kullanıcıya ait olduğu için banka harcanan miktarı geri ödemeyebilir. Kredi kartı alınacağı zaman çalıntıya karşı teminat veren bankalar tercih edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz