Kredi Kartı Borcu Olanlar Yurt Dışına Çıkabilir mi?

Kredi kartı borcu olanların yurtdışına çıkmaları gerektiğinde akıllarına gelen sorulardan biri de kredi kartı borcu olanların yurtdışına çıkmalarına bir engel olup olmadığıdır. Kredi kartı borcu olanlar yurtdışına çıkabilir mi? Vergi borcu olan yurtdışına çıkabilir mi? Borçlu borcunu ödemeden yurtdışına çıkabilir mi? Yurtdışına çıkmaya niyetlenen borçlular için tüm bilgiler yazımızda.

Yurtdışına Çıkarken Hangi Sorgulamalar Yapılır?

Yurtdışına çıkmak dediğimizde olay aslında biraz da hangi ülkeye seyahat edeceğinizle alakalı oluyor. Tüm ülkelerin vize uygulamaları aynı değildir. Ülkemiz vatandaşlarının vizeden muaf olarak seyahat edebildiği ülkeler bulunduğu gibi özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika Türk vatandaşlarından vize istemektedirler.

Vize başvurusu esnasında hakkınızda güvenlik tahkikatı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra vize için başvuran kişiden işine dair de bilgiler istenebilmektedir. Gelir durumu, işinin sabit olup olmadığı gibi bilgiler vize için başvurulan ülke konsolosluğu tarafından talep edilebilmektedir. Aynı zamanda kişinin banka hesap bilgileri ve hesap dökümü de başvuru esnasında istenmektedir. Bunun sebebi ülkelerine gelen turistlerin ülkelerinde bulundukların süre içerisinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olup olmadıklarını görmektir. Kimi zaman banka birikimlerinin yanı sıra ev, arsa gibi gayrimenkullerin de bilgileri istenebilmektedir. Bunun nedeni ise ülkeye gelen turistin geri döneceğinden, yasa dışı yollarla ülkede kalmaya çalışmayacağından emin olmaktır.

Kredi Kartı Borcu Olanlar Yurtdışına Çıkabilir mi?

Gelir ve banka bilgileri sorgulamaları yapılırken kredi kartı borcunuza ait herhangi bir belge vize istediğiniz ülke tarafından talep edilmemektedir. Yani gideceğiniz ülke açısında kredi kartı borcu olması sorun değildir.
Ülkemiz tarafından da kredi kartı borcu olanlara yurtdışına çıkış konusunda bir engel konulmamaktadır. Kredi kartı borcu olanlar yurtdışına çıkabilir.

Vergi Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir mi?

2010 yılına kadar devlete borcu olanların yurtdışına çıkmasına engel konulabiliyordu. 2010 yılından beri devlete olan vergi gibi borçlarınız için de yurtdışına çıkışınıza yasak konulmamaktadır. Vergi borcu olan da tıpkı kredi kartı borcu olanlar gibi yurtdışına çıkabilir.

İcra Borcu Olan Yurtdışına Çıkabilir mi? Davası Olan Yurtdışına Çıkabilir mi?

Yurtdışına çıkamamanız için gerekli olan mahkeme kararıdır. Vatandaşların yurtdışına çıkma hürriyeti, sadece suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle yargı kararına bağlı olarak sınırlanabilir. Vergi ve kredi borcunuz gibi borçlar yurtdışına çıkmanıza mani değildir.
Hakkınızda devam eden soruşturma, kovuşturma ya da dava var ise ve bu esnada yurtdışına çıkışınıza yasak konulmuşsa ancak bu kapsamda yurtdışına gitmekten alıkonulursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz