Kredi Kartı Blokesi Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda kredi kartı kullanımı o kadar artmış durumda ki nakit para kullanımını geride bırakmıştır. Hemen hemen herkes kredi kartına sahiptir. Kredi kartlarının ilk çıktığı yıllarda kart sahibi olmak çok zordu fakat artık o kadar basitleştirilmiş durumda ki istediğiniz anda, istediğiniz kadar kredi kartına sahip olabilirsiniz.

Kişinin maddi yetersizliğini gidermek yani nakit parasının olmadığı zamanlarda kredi kartına başvurması veya kredi kartlarının kampanyalarından yararlanabilmek için kredi kartına başvurması mümkündür. Bu sebeplerle aslında kredi kartları birer kurtarıcı görevi üstlenmektedir.

İnsanlar kredi kartları sayesinde ihtiyaçlarını ertelemeden giderebilmektedir.
Ancak bu güzelliklerinin yanında acı bir gerçek var ki, kredi kartlarını kullanmak kadar nasıl kullanmak gerektiğini bilmek gerekir.

Yeri geldiğinden ve gerçekten ihtiyaç durumunda bütçe sınırları içerisinde kullanılmalıdır. Bunu hesap edemediğiniz takdirde kredi kartları kurtarıcı olmaktan çıkar ve sizi çok zor durumlara sokar. Kişi bütçesini hesap ederek kredi kartı kullanmalıdır.

Kredi kartı kullanımındaki ilk yanlış, karta taksit yaptırmak ve taksit taksit ödemenin kolay olacağı düşüncesi. Ancak bir taksit, iki taksit derken kredi kartı limitinizi, aynı zamanda da bütçenizi bir anda aşabilirsiniz buda zor duruma girmeniz neden olur. Sadece taksit yaptırmak değil, gereksiz yüklü harcamalar ve düzensiz harcamalarda sizi zor duruma sokar. Zamanında borcunuzu ödeyemeyenseniz, bu kredi kartlarında ödeme gecikmeleri bankalar sicilinde olumsuz profil oluşturmanıza sebebiyet verir.

Ayrıca üst üste iki dönem borcunuzun asgari tutarını ödeyemediğiniz durumlarda ise kartınıza bloke konur. Kredi kartının bloke edilmesi demek, kartınızın kullanıma kapatılması demektir.

Kartın bloke olmasından sonra bankanın size tebliğ ettiği süre içerisinde borcunuzu ödemediğiniz takdirde ise banka hakkınızda hukuki süreç başlatarak, alacağını haciz yoluyla tahsil etmektedir.

Peki, kredi kartı blokeleri ne zaman açılır?

Borcunuzu ödediğiniz takdirde bazı bankalar anında kartınızı kullanıma açarken, bazı bankalarda ödeme yaptığınız günü takiben ilk 24 saat içinde kullanıma açılmaktadır. Borcunuzu ödediğiniz halde kartınızın açılmaması durumunda bunu bankanıza bildirmeniz gerekmektedir. Banka gerekli kontrollerde sonra kredi kartınızı tekrardan kullanıma aktif hale getirecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz