Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Asgari ödeme kredi notunu etkiler mi? Bankaların yeni düzenlemesi ile hayatımıza giren kredi notu kavramı her alanda karşımıza çıkmaktadır. Kredi kullanırken yada kredi kartı başvurusu yaparken bile banklar kredi notumuza bakmaktadır. Bankaların bağımlısı haline gelmiş bir toplum olarak kredi notu kavramı artık hayatımızın her alanında yer almaktadır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

  • Son 5 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz krediler
  • Son 5 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz kredi kartları

Kredi notunuz hesaplanırken son 5 yıl içerisinde kullanmış olduğunuz krediler ve kredi kartlarının geri ödemesine bakılır. Bu geri ödemeler düzenli yapılmış ise kredi notunuzda her hangi bir azalma olmamaktadır. Örneğin benim 2013-2015 yılları arasında kullanmış olduğum ihtiyaç kredisinin geri ödemesi findeks.com üzerinde aşağıda ki gibi görünmektedir.

Evet resimde de göründüğü gibi geri ödemesi zamanında yapılmayan krediler kırmızı renk. Bu benim kredi notumu çok aşağılara kadar çekti. Kredi notumu tekrar nasıl yükselttim derseniz buradaki tavsiyelere bir göz atın. Aynı şekilde kredi kartınızda asgari ödeme tutarını geciktirirseniz kredi notunuz aynı oranda etkilenecektir.

Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Zamanında yapamadığınız kredi kartı asgari ödemeleri kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Tıpkı kullandığınız kredilerin geri ödemesini zamanında yapmadığınızda kredi notunu nasıl düşer ise kredi kartı asgari ödemesini de zamanında yapmazsanız kredi notunuz düşmektedir.

Kredi notunu hangisi ne oranda etkilemektedir bilemiyorum fakat benim tahminim ikisi de aynı oranda etkilemektedir. Çünkü ikisinde de siz bankadan kredi kullanmış oluyorsunuz. Ve son ödeme tarihinde ödeyeceğinize dair bir nevi söz vermiş oluyorsunuz ve ödemeyi yapmadığınız da sözünüzü tutmamış olursunuz. Bu durum banka tarafından olumsuz değerlendirilerek kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır.

Yukarıdaki resimde benim güncel olan kullanmakta olduğum kredi kartım. Kart limitim 6.000 TL Güncel borcum ise 1.450 TL görünmektedir. Gördüğünüz gibi 3 defa kredi kartı asgari ödememi geç yatırmışım. Haliyle kredi notumu etkiledi. Fakat asgari ödemenizi düzenli yatırmaya devam ettiğiniz sürece kredi notunuz yükselmeye devam edecektir.

Kısaca özetlersek kredi kartınızın asgari ödemesini her geç yatırmanız durumunda kredi notunuz etkilenmektedir. Eğer kredi notunuz düşük ve yükseltmek istiyorsanız kartınız ile ödeyebileceğiniz miktarlarda harcama yaparak kart ödemenizi gününde yapınız. Bu durum kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz