Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Daha evvel ki yazılarımızda detay bir şekilde incelediğimiz üzere, kredi kullanabilmeniz için Findeks Kredi Notunuzun mutlaka belirli bir düzeyde olması gerekiyor. Bankaların ortak değerlendirme bürosu olan Kredi Kayıt Bürosu’nun belirli kriterleri baz alarak oluşturduğu not sistemi ile banka müşterileri sınıflandırılmaktadır.

Findeks Kredi Notunuz vasıtası ile bulunduğunuz sınıf da başvuruda bulunduğunuzda, başvuru yaptığınız bankanın size kredi kullandırıp kullandırmaması ile doğrudan ilişkilidir.

Henüz hiçbir bankanın nezdinde her hangi bir işleminiz olmamış ise muhtemelen kredi notunuz 0 (Sıfır)’dır.

Bankalar ile özellikler bireysel kredili işlemler yoluyla müşteri ilişkisi kurduysanız kredi notunuz 1 ile 1900 arasındadır.

Belli puan aralıkları, belli risk sınıflarına dahildir.

  • 1- 699 arası nota sahip olanlar En Riskli sınıftaki müşterilerdir.
  • 700-1099 arası ise Orta Riskli sınıfına dahildir.
  • 1100-1499 arasında yer alanlar Az Riskli olarak değerlendirilir.
  • 1500-1699 arasında iseniz sınıfınız İyi’dir.
  • 1700-1900 arasında bulunan bireysel kullanıcılar ise Çok İyi sınıfındadır.

Risk sınıflarından da anlaşılacağı gibi 1 ile 699 arasında puana sahip, en riskli sınıfına dahil edilmiş olanlar genellikle kredi başvurularına en çabuk “ret” cevabını alan kişilerden oluşmaktadır.

Yine aynı şekilde 700-1099 arasındaki Orta Riskli sınıfına dahil kişilerin kredi başvurularının da reddedilme olasılığı yüksektir.
1100 ile 1499 aralığında puana sahip olan Az Riskli grubundaki başvuru sahiplerinin kredi başvuruları genellikle bankalar tarafından istenilen ek belgeler ve kefil veya kefiller ile değerlendirmeye alınarak sonuçlandırılmaktadır.

1500 puan üzerindeki gruplarda yer alıyorsanız risk tanımından uzaklaştığınız için kredi başvurularınızın hızlı bir şekilde olumlu olarak sonuçlanması muhtemeldir. Hiçbir ek çabaya gerek kalmadan kredi kullanabilmek istiyorsanız kredi notunuzun 1500 üzerinde olması gerekecektir.
Bu değerlendirme ve puan aralıklarının bankalar nezdinde farklılıklar gösterebilmesi muhtemeldir.

Düşük olan kredi notunuzu yükseltmek isterseniz, neler yapabileceğinize dair ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.