Kredi Borcu Erteleme Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi notu, kişi ve kurumların ekonomik durumlarını yansıtan, kişilerin ödeme performansını ortaya çıkaran teknolojik puanlama sistemidir. Ancak kredi notunun belirlenmesinde yalnızca ödeme performansları yer almamaktadır. Kişilerin ya da kurumların kredi notunun belirlenmesi aşamasında kullanılan kredi kartı limitinden, ödenen faturalara kadar her faktörün hesabı kaleme alınmaktadır. Ülkemizin ekonomik şartlarında ne yazık ki tek bir maaşla geçinmek oldukça zor. Bu nedenle her üç kişiden ikisi bugün kredi çekme taraftarı. Ancak evdeki hesap çarşıya uymayınca borçlar ertelenerek bir süreden sonra ödenemez hale geliyor. Son zamanlarda oldukça gündemde olan sorulardan biri de kredi borcunun ertelenmesi durumunda kredi notunun düşüp düşmeyeceği. Şimdi, gelin birlikte bu sorunun cevabını bulalım.

Kredi Notunun Düşüren Etken Nedir?

  • Kredi notunuzu belirleyen başlıca faktörlerden bir tanesi kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin ödeme performansıdır. Peki, tüm bu performanslar ’ın kaydı nerede tutuluyor?
  • Elbette ki Kredi Kayıt Bürosunda. Kredi Kayıt Bürosu Türkiye içerisindeki bütün bankalardaki kredi ve kredi kartı ürünlerinin hangi bankalardan olduğunu birer birer izleyerek kayıt altına almaktadır.
  • Tüm bu bilgilere bağlı olarak, çalıştığınız bankaya olan borcunuzu geç ödediğiniz zaman anında Findeks kredi notunuzda düşüş yaşanmaktadır.
  • Her ay bir kere yenilenen bu sistemde bankayla Kredi Kayıt Bürosu arasında bir depo vardır. Bu depoda anlık olarak yapılan gecikmeler bankalara iletilmektedir.

Kredi Borcunu Ertelemek Kredi Notunu Düşürür mü?

  • Kredi notunu yükselten faktörler arasında her ay düzenli ödenen kredi ve kredi kartı borçları gelir.
  • Daha sonra otomatik ödeme talimatı verdiğiniz elektrik faturası, su faturası, internet ücreti vb. ödemeler de kredi notunuzun yükselmesini sağlar.
  • Tüm bu faktörlere bağlı olarak kredi ve kredi kartı borçlarını ertelemeniz kredi notunuzun fark edilecek şekilde düşmesine neden olmaktadır.
  • Bu nedenle kredi ihtiyacınız olduğu zaman kendinize ciddi bir ödeme planı çıkarmalı, ödeyemeyeceğiniz krediyi bankadan çekmemelisiniz.
  • Kredi borcunuzun yüksek kalması için ödemelerin mutlaka zamanında ya da zamanından önce ödenmesi gerekmektedir. Uzayan her ödeme sizin aleyhinize olacaktır. Bu konuda çalıştığınız bankayla daha detaylı görüşebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz