Kredi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Bireysel ihtiyaç ya da taşıt kredisi başvurusu yaptığınızda, kredi başvurunuzun kesinlikle olumlu sonuçlanacağına dair bir garanti yoktur. Bankaların kredi notu başta olmak üzere, kredi başvurularının inceleme aşamasında göz önüne aldığı kriterler bulunmaktadır. Özellikle banka için riskli bir kullanıcı olarak değerlendirilmeniz durumunda kredinizin olumlu sonuçlanması hayli zordur.

Krediniz Hangi Durumlarda Olumsuz Sonuçlanabilir?

 • Kredi Notunuz Düşük Olabilir
  Sitemizde bulunan diğer makalelerde de değerlendirdiğimiz ve bilgi verdiğimiz findeks kredi notunuz kredinizin sonucu hakkında size çok önceden bilgi verebilir. Kredi notunuz çok, orta ya da az riskli sınıfında ise kredinizin de reddedilme ihtimali yüksektir. Bankaların bireysel kredilerde öncelikli olarak ele aldıkları değerlendirme kriterinin kredi notunuz olduğunu unutmayın.
 • Geliriniz Az veya Yetersiz Olabilir
  Başvuruda bulunduğunuz kredi miktarının ödeme planlarına yansıyan aylık taksitlerinin beyan ettiğiniz gelir ile ödenebilir olması gerekmektedir. Temel yaşam ihtiyaçlarının giderilmesi sonrasında gelirinizde kalacak olan miktara göre kredi tahsisiniz yapılır veya yapılmaz. Eğer beyan ettiğiniz geliriniz üzerinden hali hazırda kesilmekte olan kredi veya kredi kartı borçları var ve kalan kısım talep ettiğiniz kredinin taksitlerini karşılamayacak düzeyde ise kredi başvurunuz reddedilebilir.
  Bu durumda yapılacak iki şey vardır.
  • Kredi başvurunuzu limit düşürerek yenilebilirsiniz.
  • Kredi başvurunuzu ödeme planındaki vadeyi uzatarak yenileyebilirsiniz.
 • Daha Önce Hiç Kredi veya Kredili Ürün Kullanmamış Olabilirsiniz
  Kredi başvurusunda bulunduğunuz banka aracılığıyla veya başka herhangi bir banka aracılığıyla kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartı yoksa kredi notunuzu ve risk durumunuzu belirleyecek hiçbir veri bulunamamış ve kredi notunuz 0 (sıfır) olabilir. Bankanın sizin ödemelerini ne şekilde yapan bir müşteri olduğunu belirlemesine yarayacak herhangi bir veri bulunmaması halinde banka size güvenmeyerek kredi tahsisi yapmama yoluna gidebilir.
 • Kefil Olduğunuz bireysel Bir Kredinin Ödenmesinde Sorun Yaşanıyor Olabilir
  Kredi kullandığınız bankaya daha evvel sizin kefil olmanız yolu ile bir başkası kredi başvurusunda bulunmuş, krediyi kullanmış ve kredinin ödemelerini aksatmış olabilir. Bu durum da size olumsuz olarak yansıyabilir. Bu nedenle kefil olduğunuz kişiler konusunda da hassas olmanızda fayda var.
 • Aynı Kredi Başvurusunu Birkaç Bankaya Yapmış Olabilirsiniz
  Kredi başvurusu yaptığınızda diğer bankalara da yaptığınız kredi başvuruları da görülebilmektedir. Sıkça yapılan bu hatayı banka riskli ve güvensiz bir hareket olarak değerlendirip kredi onayı vermeyebilir. Kredi başvurunuz sonuçlanmadan başka bir bankaya kredi başvurusunda bulunmayın. Ayrıca her kredi başvurunuz için yapılan sorgulama sonucu findeks kredi notunuzun düştüğünü de aklınızda bulundurun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz