Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köye dönüş projesi devlet tarafından köyden kente göçü önlemek, aynı zamanda kentte çok iyi koşullarda yaşayamayan ve kendi memleketinde kendi işinin patronu olmak isteyen vatandaşlar için hazırlanan ve 300 adet damızlık koyun içeren; yalın anlamda 30 bin TL’ye varan hibeye verilen addır.

300 Damızlık Koyun, Yem ve Veteriner Garantisi:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından bu yıl Şubat ayında ayrıntıları açıklanan tasarıda birçok detay bulunuyor. Buna göre köye dönüş projesi 2018 kapsamında köyde tapulu arazisi bulunan ve bunu ipotek etmeyi kabul eden vatandaşlara 300 adet damızlık koyun verilecek. Bu 300 adet damızlık koyunun yanında, koyunlar için yem ve veteriner desteği de devlet tarafından verilecek. Bu desteği alan vatandaşlar ayrıca devlet tarafından her ay asgari ücret alma hakkına da sahip olacak ve sigortaları da yapılacak. Burada özellikle son yıllarda oldukça artan köyden kente göçün azaltılması hatta bitirilmesi planlanırken; kentte çok iyi koşullarda yaşayamayan vatandaşlar için de memleketlerine geri dönüş imkanı sağlanmaktadır.

Çiftçi Aileler Kendi İşinin Patronu Olacak:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın ifadesiyle olağanüstü bir sosyal proje olarak nitelendirilen köye dönüş projesi, sürü arttırılması için de büyük imkan sağlayacak. Proje kapsamında köye dönüş 2018 şartları;

Köydeki arazisini ipotek eden çiftçi ailelerine 300 koyun hibe edilecek, sigortaları yapılacak ve asgari ücret bağlanacak. Tüm proje boyunca koyunların yem ve veteriner destekleri de devlet tarafından sağlanacak.
Koyunlar yavru vermeye başladığında çiftçi ailelerin geri ödemeleri de başlamış olacak. Genel anlamda 300 koyunun 300 yavru vereceği düşünülürse (2018 yılı için bir yavrunun ortalama 750-800 TL. değeri olacağı varsayılıyor) 210 bin TL’nin üzerinde bir gelire sahip olunacağı düşünülebilir.
Koyunlar yavruladıktan sonra yavrular devlete satılıp borçtan düşülebilir. Bunun yanında erkek yavrular kesime de gönderilebilir. Devlet burada insiyatifi işletme sahibine veriyor.
Ayrıca devlet tarafından satın alınarak borçtan düşülecek yavrular için her yıl bir fiyat belirlemesi yapılarak çiftçi ailelere fiyat garantisi verilmesi sağlanacak.
Burada belirtilmesi gereken önemli bir husus da doğurgan koyunlardan elde edilecek sütün satışından çiftçilerin kazanacağı çok önemli bir gelir fırsatı ortaya çıkacak olması. 2018 yılında koyun sütünün litresi ortalama 3 TL’ye çıkmış durumda. Bu da ayda 10 bin TL’nin üzerinde süt geliri elde edilmesini sağlayabilir.
Koyunların ortalama 5.5-6 ayda doğum yaptığı düşünülürse 2 yılda ortalama 2-3 kez doğum yapmaları mümkündür (koyundan sütün elde edileceği süreye göre, çiftçi tarafından da belirlenebilir) Bu durumda planlı bir çalışmayla devlete olan hibe borcu kısa sürede ödenebilir. Bu durum üretime büyük ölçüde destek olacağı gibi, özellikle son 1.5 yılda plansızca artan et fiyatlarının düşmesine yardım edebilir.
Köye dönüş projesi 2018 ne zaman başlayacak diye sorulacak olursa, 2018 Nisan ayından itibaren başvurular yapılabilir.

Proje Kimleri Kapsıyor?
Peki köye dönüş projesinden kimler yararlanabilir?

Bu projede diğer çiftçilik hibe ve kredi şartlarına benzer talepler yok. Herhangi bir yaş kısıtlaması yok (yaş alt ve üst sınırı bulunmuyor)
Okuryazar olmak yeterli, okuryazar olan her çiftçi bu projeden yararlanabilir.
Nüfusa kayıtlı olunan yer dışında yaşıyor olmak ve projeden yararlanmak için memlekete dönecek olmak gerekiyor.
Bunun yanında nüfusa kayıtlı olunan yerde devlete ipotek edecek bir araziye sahip olmak gerekiyor. (Bu maddenin esnetilmesi için çalışmalar yapılıyor, gelecek dönemde ipotekli arazi fikrinden vazgeçilebilir)
Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgesiyle başvurmak yeterlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz