Kosgeb İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

İŞKUR işveren ve işçileri buluşmalarını sağlayarak arz ve taleplerini yerine getirilmesini sağlamak amacıyla kurulan bir kuruluştur. Devletin farklı kurumları yeni girişimcilere destek olmak amacıyla geri ödemesiz olarak ya da sıfır faizle kredi desteği sağlanmasına rağmen İŞKUR girişimcilere böyle bir hizmet vermemektedir.

Türkiye İş Kurumunun verdiği hizmetler arasında işi olmayan ve de çalışmayan kişilere işsizlik maaşı ödemesi yapma yer almaktadır. İŞKUR işi, mesleği olmayan boşta gezen vasıfsız konumunda olan kişilere meslek edindirmek amacıyla mesleki eğitim kursları düzenleyerek, meslek sahibi olmalarını sağlamaktadır. Bunun için de en yakın İŞKUR’a başvuru yapılması ile gerekmektedir. İŞKUR proje kapsamına dahil olarak mesleki eğitim kurslarına katılan her bireye 20 TL de ödeme yapmaktadır. İŞKUR Eğitimine katılmak isteyen ve KOSGEB iş kurma kredisi almak isteyen kişilerin birtakım şartlara uyum sağlaması gerekiyor.

Bu şartlar;

Türk vatandaşı olmaları,
18 yaş ile 70 yaş aralığında olmaları,
İŞKUR’da görevli olan konusunda uzmanlar tarafında onay almaları gerekmektedir.

Devlet kurumu olan KOSGEB iş kurma kredisi alma isteyen girişimcileri teşvik eder. Destek olmak amacıyla hibe ve faizsiz geri ödemeli kredi sunar. Uygulamalı Girişimcilik Eğitini Veren KOSGEB Türkiye’nin il, ilçe her yerinde ücretsiz eğitimlerine devam etmektedir. KOSGEB’in verdiği bu eğitimler sürecinde kamu kurumları, tüzel kişiler, meslek odaları, aracılık eder. İŞKUR ise tüm bu kuruluşların başında istihdam sağlamaya çalışmaktadır. İŞKUR-KOSGEB hibe kredisi kurs başvurularının İŞKUR’a yapılması, ve de kurs başvurularının anlaşmalı kuruluşlara yapılmasından dolayı da İŞKUR- KOSGEB hibe kredisi Uygulamalı Girişimcilik Kursu olarak da bilinmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini alabilmek için ise, başvuruları İŞKUR-KOSGEB, hibe kredisi bazı durumlarda ise Halk Eğitim Merkezleri ve Belediyeler tarafında alınmaktadır. Başvuruda bulunan yeni iş kurmak isteyen girişimciler, uygulamalı yeterlilik testinde ve küçük mülakat sonrasında başvurusu kabul olan kişilerin kurs kayıt işlemleri tamamlanmaktadır. Sonucunda ise kursa katılımının % 70 ini tamamlayan girişimciler, iş projelerinin alanında uzman kişiler tarafından onaylanmasından sonra sertifikayı almaya hak kazanmaktadırlar. KOSGEB eğitimini tamamlayan ve de sertifikasını almaya hak kazanan kişilere, iş yerlerini kurmaları ve de kuruluş aşamasında giderlerini iş yeri adına faturalandırmaları karşılığında, devlet desteği olan ödemeleri yapılmaktadır. KOSGEB iş kurma kredisi 50.000 TL’ye kadar hibe, 100.000 TL de faizsiz geri ödemeli olarak gerçekleşmektedir.

Güncel Konular
Sitemizde Bulunan Bilgiler Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemizde Kredi, Kredi Kartı ve Benzeri Hiç Bir Hizmet Verilmemekte, Aracılık ve Komisyonculuk Yapılmamaktadır. Sitemiz Sadece Güncel Kampanya ve Haberleri Paylaşmaktadır. Lütfen Başvurularınızı Şubelere Bireysel ve Şahsen Olarak Yapınız.